Sir Alex Fergusonin poika kohun keskellä: ”Tuomarien ampuminen olisi hyvä idea”

Manchester Unitedin legendaarinen manageri Sir Alex Ferguson tunnetaan yhtenä jalkapallomaailman kaikkien aikojen menestyneimmistä valmentajista. Karismaattinen Ferguson otti kuitenkin usein sanallisesti yhteen myös oikeudenjakajien kanssa, joskin lepytteli yleensä sanomisiaan pulssin jo tasaannuttua.
Jos vertailukohdaksi otetaan urheilumenestys, ei Sir Alexia ja tämän poikaa Darren Fergusonia voi sijoittaa ”kuvitteellisessa jalkapallokirjastossa” edes samalle osastolle, hyllyvälistä puhumattakaan. Mitä tuomarien sättimiseen tulee, ei omena kuitenkaan ole järin kauas pudonnut.
Englannin kolmannen sarjatason eli Ykkösliigan Doncaster Roversia valmentava Darren Ferguson unohti kuitenkin pahemman kerran hyvän maun rajat tuomarien työskentelyä arvostellessaan. Mitä todennäköisimmin Ferguson tuleekin saamaan FA:lta rangaistuksen sanomisistaan.
Fergusonin pokka petti, kun erotuomari Andy Haines hyväksyi lauantaisen ottelun vastustajan Plymouthin tasoitusmaalin eikä antanut hänen omalle joukkueelleen rankkaria pelin loppuhetkillä. Ottelu päättyi 1-1 -tasalukemiin.
– Se oli koko kauden selkein rankkari, ja vastustajan maalissa oli päivänselvä rike. Ja sitten linjamies nauraa asialle pelin päätyttyä. Minusta se on vastenmielistä, Ferguson jyrisi The Timesin mukaan.
– Tuomarit ovat osa-aikaisia, heidän tasonsa luokaton ja kuntotaso häpeällinen. Mitä oikein voisin tehdä? Heidän ampumisensa olisi hyvä idea.
Ampumisheitto tuskin läpäisee jalkapalloliiton suodatinta ilman rangaistusta, mutta nuorempi Fergusonkin ymmärsi jo pyytää sanomisiaan anteeksi.
– Olen pahoillani ja kadun sanavalintaani. En kannata väkivaltaa tuomareita vastaan, Ferguson sanoi sunnuntaina.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Italopodcast: Pillit pussiin ja uuteen nousuun – Brescia palaa huipulle?
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”