Málagan entinen luotsi Kakkoseen – myös viisi pelaajaa Espanjasta samaan seuraan
Kuva: Getty Images
Kakkosen uuteen sarjakauteen valmistautuva JS Hercules on saanut Suomeen uuden päävalmentajansa Ismael Díazin. 52-vuotias Díaz saapui Ouluun perjantaina.
Díaz aloitti valmennusuransa jo 28 vuotta sitten Sporting Gijónin juniorivalmentajana. Työ on vienyt häntä Espanjan lisäksi Portugaliin ja Kazakstaniin. Miehen parhaat meriitit ovat kaksi Espanjan Segunda B:n – eli kolmannen sarjatason – mestaruutta. Kaudella 1997-1998 hän juhli nousua toiselle sarjatasolle Málagan päävalmentajana ja teki joukkueensa kanssa historiaa, sillä Málaga pelasi putkeen 21 ottelua ilman tappiota.
[readmore from=Hercules]
Díaz kertoo Herculesin kotisivujen haastattelussa, että joukkueen selkeä tavoite kaudelle 2018 on sarjanousu. Ensin hän haluaa kuitenkin ottaa uuden asuinmaansa haltuun.
– Espanjalaiselle Suomi näyttäytyy mielenkiintoiselta… cocktaililta, Díaz naurahtaa.
– Haluan tehdä jalkapallosta täällä parempaa ja työskennellä kaikkien kanssa hyvin läheisesti. En halua olla vain se ulkomaalainen, vaan olla osa kokonaisuutta, Díaz sanoo.
Espanjalaisluotsin Suomeen saapuminen perustuu JS Herculesin ja La Liga -seura Deportivo Alavésin äskettäin solmimaan yhteistyösopimukseen. Sama yhteistyökuvio toi viime viikolla Ouluun myös viisi lupaavaa pelaajaa.
Hercules tiedotti viime torstaina, että sen tämän kauden joukkuetta vahvistavat keskuspuolustajat Mikel Gurrutxaga ja Joshua Julve, keskikentän pohjalla pelaava José Amat, hyökkääjä Alain Pecharroman sekä hyökkäävä keskikenttäpelaaja Marco Moreno.
Eibarin kasvatti Gurrutxaga ja Julve pelasivat viime kaudella Espanjan neljänneksi korkeimmalla sarjatasolla. Amat sekä Real Sociedadin kasvatti Pecharroman ovat puolestaan pelanneet parhaimmillaan kolmannella sarjaportaalla. Neljän ensinmainitun pelaajan kotimaa on Espanja, mutta Morenon juuret ovat Kolumbiassa.
Ismael Diaz päävalmentajaksi @Ismael_dg #jshercules @Alaves #Kakkonen jshercules.com/2018/04/06/ism…
Tervetuloa Ouluun pojat! Bienvenido a Oulu! #Kakkonen @Alaves @NKRudes #preseason jshercules.com/2018/04/05/vii…
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Englanti voitti MM-jännitysnäytelmän – Harry Kane teki historiaa
- Näin Cristiano Ronaldo reagoi Portugalin vaisuun MM-starttiin
- Jalkapallon MM-kisat 18.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Haastattelu: Erkka V. Lehtola analysoi HJK:n kautta – avasi myös MM-kisojen voimasuhteita
- Erkka V. Lehtola täräytti SuomiFutikselle: Tämä Argentiinan joukkueessa huolestuttaa
- MM-kenttien legenda lopettaa uransa kisojen jälkeen
- The Athletic: MM-kisapelaaja pidätettiin sopupeliepäilyn takia
- Portugali teki päätöksensä Cristiano Ronaldosta – tässä avauskokoonpano
- Ranskan keskikenttätähti haukkui kisakentän laadun lyttyyn
- Olisiko Lionel Messi pitänyt ajaa ulos? IS: ”Kaikki punaisen kriteerit”
- Hattutemppu! Leo Messi, 38, teki MM-kisahistoriaa
- LIVESEURANTA: Portugali jäi ilman voittoa MM-avauksessaan!
- Ranska avasi MM-kisat voitolla – Kylian Mbappé teki historiaa
- Arpa puhui – tässä on KuPSin ensimmäinen vastustaja Mestarien liigassa
- Jalkapallon MM-kisat 17.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Toimittaja: Portugalin ympärillä tapahtuu – yksi aikakausi päättymässä MM-kisojen jälkeen
- MM-kisahistoriaa tehnyt Leo Messi kiitti Argentiinan kannattajia: ”Tekevät niin paljon sen eteen…”
- Saksan MM-miehistö kohtasi Pohjois-Amerikassa karmean näyn – ”Seuraukset voivat olla ikävät”
- Kokiko Kylian Mbappé oikeusmurhan? The Athletic: MM-kisoissa raju yllätyspäätös edessä
- Nyt selvisi FC Interin sekä Ilveksen Konferenssiliigan karsintojen vastustajat