Liettuan Baltic Cupiin osallistuvan U18-maajoukkueen pelaajat nimetty
Syksyllä U19-poikien EM-karsinnat aloittava vuonna 2000 syntyneiden ikäluokka osallistuu kesäkuun alussa Liettuassa pelattavaan Baltic Cupiin.
Päävalmentaja Kai Nyyssönen on valinnut joukkueensa Liettuaa, Viroa ja Latviaa vastaan. Valinnat on tehty yhteistyössä Juha Malisen kanssa, joka leireilee EM-kotikisoihin valmistautuvan U19-joukkueen kanssa viikkoa aiemmin. EM-kisajoukkueen kokoonpanoon nousi tällä kertaa peräti seitsemän vuonna 2000 syntynyttä ja kaksi 2001.
Nyyssösen joukkueeseen tehtiin hieman ennen julkaisua yksi muutos, kun maalivahti Atte Paunio jäi sivuun loukkaantumisen vuoksi. Tilalle nostettiin Viljami Sinisalo. Tomi Kult ja Veka Pyyny puolestaan tavoittelevat maajoukkuedebyyttejä.
– Sekoitamme nyt ensimmäistä kertaa ikäluokkia, kun Erkan (V. Lehtola) projekti U17-joukkueen kanssa päättyi maaliskuussa. Eli pääsemme nyt katsastamaan viime vuonna ja tänä keväänä onnistuneita vuonna 2001 syntyneitä pelaajia, Nyyssönen toteaa Palloliiton tiedotteessa
– U19-poikien EM-kisat on kesän tärkein tavoite ja kun se projekti on ohi, keskitytään taas seuraaviin karsintoihin. Kisoista tulee upea kokemus sinne pääseville. Kuulostaa kliseiseltä, mutta me taas pääsemme nyt kokeilemaan uusia pelaajia, ja se on arvokasta.
Turnauksen ohjelma on varsin tiukka, sillä ensimmäisen ja toisen ottelun välillä ei ole edes vuorokautta.
– Erityisen mielenkiintoinen vastus on Viro, sillä olemme syksyllä samassa karsintalohkossa. Odotan tasaisia pelejä kaikin puolin. Käymme läpi ja tiedostamme vastustajien vahvuudet, mutta ennen kaikkea kehitämme omaa pelaamistamme. Turnaus tulee meille hyvään saumaan ja kansainväliset pelit yleensäkin ovat aina todella tärkeitä, sekä meille joukkueena että pelaajille yksilöinä.
Suomi kohtaa U19-poikien EM-alkukarsinnoissa lokakuussa Tanskan, Italian ja Viron.
Baltic cupin ottelut:
6.6. klo 17 Liettua-Suomi, Panevezys
7.6. klo 13 Suomi-Viro, Siauliai
9.6. klo 11 Latvia-Suomi, Siauliai
Suomen joukkue:
Otto Huuhtanen (Newcastle United FC) Viljami Sinisalo (Aston Villa FC) Terry Ablade (FC Jazz) Jusif Ali (Ilves) Selman El Baset (FC Ingolstadt 04) [4.-8.6.] Roope Huhtala (Ilves) Niklas Jokelainen (Ilves) Tommi Jäntti (HJK) Tariq Kazi (Ilves) Jesper Karlsson (TPS) Jyri Kiuru (HJK) Arttu Kotanen (PEPO) Tomi Kult (FC Lahti) Johannes Kytilä (KuPS) Jean-Claude Mabinda (HJK) Tuomas Ollila (HJK) Eetu Pellikka (KuPS) Veka Pyyny (RoPS) Patrik Raitanen (Liverpool FC) Maximus Tainio (Tottenham Hotspur FC)LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Huuhkajat koki karvaan tappion Unkarissa – Jesse Joronen pelasi viimeisen maaottelunsa
- Viljami Sinisalon ensi kauden valmentaja selvillä
- Katso: Jacob Friis nimesi Huuhkajien avauskokoonpanon Unkari-otteluun
- Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen saattavat saada nimekkään joukkuetoverin
- Pikkuhuuhkajat ylsi huippusuoritukseen – Lehkosuo: ”Olimme pelillisesti Ruotsin edellä”
- Onko tässä kaikkien aikojen MM-kisamainos? – katso video
- Telegraph: Real Madridin 150 miljoonan dollarin megahankinta selvisi!
- Onko tässä MM-kisojen vaarallisin tutkapari? – ”Ymmärrämme toisiamme”
- LIVESEURANTA: Hurja taistelu! Suomi nosti tasoaan Unkarissa
- Onko tässä MM-kisojen musta hevonen? Ranska kaatui valmistavassa ottelussa
- Onko tässä MM-kisojen musta hevonen? Ranska kaatui valmistavassa ottelussa
- Telegraph: Real Madridin 150 miljoonan dollarin megahankinta selvisi!
- Televisiointi: Huuhkajat kohtaa Unkarin – näin näet ottelun suorana
- LIVESEURANTA: Hurja taistelu! Suomi nosti tasoaan Unkarissa
- Virallista: Casper Terho siirtyy pysyvästi Hollantiin
- Onko tässä MM-kisojen vaarallisin tutkapari? – ”Ymmärrämme toisiamme”
- Gert Remmel sai huippupestin
- Mika Lehkosuon Pikkuhuuhkajat nappasi komean voiton Ruotsista
- Jesse Joronen lopettaa maajoukkueuransa
- Fifalta ankara kielto ennen MM-kisoja – vettä vain maksusta