Perinteinen Belgian pääsarjaseura konkurssiin

© Kuva: Getty Images

Perinteinen Belgian pääsarjaseura, mutta viimeiset kolme kautta toisella sarjatasolla pelaava Lierse SK on jättänyt konkurssihakemuksen. Seura tiedotti konkurssistaan kotisivuillaan keskiviikkona. Ratkaisuun päädyttiin, kun potentiaalinen seuran ostajaehdokas vetäytyi kaupasta viikonloppuna, eikä uusia sijoittajakandidaattejakaan ilmoittautunut.

– Seurajohto kamppaili tähän päivään saakka löytääkseen seuralle ratkaisun ja on pahoillaan siitä, ettei sellaista löytynyt. Johto haluaa myös kiittää pelaajia ja kannattajia heidän rakentavasta asenteestaan sekä sympatian osoituksista viime päivien aikana. Kaikki seuran työntekijät tulevat saamaan palkkansa, Liersen tiedotteessa todetaan.

Vuonna 1906 perustettu Lierse SK on yksi kuudesta belgialaisseurasta, joka on pelannut Mestarien liigan lohkovaiheessa. Lierse nähtiin kisassa kaudella 1997-1998. Belgian mestaruuden Lierse voitti neljästi, viimeisen kerran loogisesti kaudella 1996-1997.

Liersen kauden kaksi viimeistä ottelua jäävät pelaamatta. Vastustajille myönnetään otteluista luovutusvoitot.