Näin Englannin ja Belgian kisataival jatkuu pudotuspeleissä – katso eri skenaariot
Kuva: Getty Images
Englanti ja Belgia pelaavat illalla kello 21 G-lohkon voitosta. Otimme selvää, miten kisat jatkuvat pudotuspeleissä lohkovoittajan ja toiseksi sijoittuneen osalta.
Molempien joukkueiden päävalmentajat ovat vakuutelleet medialle tavoittelevansa lohkovoittoa. Silti molemmat valmentajat tulevat näillä näkymin antamaan peliaikaa myös vähemmän pelannaille ja lepuuttamaan tähtipelaajiaan. Se voi olla erittäin fiksua, sillä ennakkoasetelmien mukaan lohkon toiseksi sijoittuneen kohdalla pudotuspelikaavio on hieman helpompi.
Lohkovoittaja kohtaa neljännesvälierissä H-lohkon kakkosen. H-lohkon viimeiset ottelut pelataan kello 17, joten illalla on jo tiedossa, mikä maa olisi tulossa vastaan neljännesvälierissä. Mahdolliset maat ovat Kolumbia, Senegal sekä Japani, joista viime kisoissa hyvin menestynyt Kolumbia olisi paperilla ehkä se haastavin vastustaja.
Mikäli G-lohkon kakkonen (Englanti tai Belgia) selviäisi puolivälieriin, vastaan tulee Ruotsi tai Sveitsi. Välierissä G-lohkon kakkonen kohtaa Espanjan, Venäjän, Kroatian tai Tanskan.
G-lohkon voittajalle onkin luvassa ennakkoasetelmien mukaan hieman haasteellisempi puoli pudotuspelikaaviossa. Puolivälierissä, jos sinne asti selviää, vastaan asettuisi Brasilia tai Meksiko. Välierissä G-lohkon voittaja kohtaisi Uruguayn, Portugalin, Ranskan tai Argentiinan.
Mikäli Englanti ja Belgia päätyvät tasapeliin, saatetaan lohkovoitto pahimmassa tapauksessa ratkaista arvalla. Tällä hetkellä molempien joukkueiden maaliero on nimittäin sama 8-2. Sitä ennen katsotaan vielä molempien joukkueiden saamat varoitukset. Eli se joukkue, jolla on vähemmän varoituksia voittaa tasatilanteessa lohkon.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- 3-0! Espanja teki selvää jälkeä Itävallasta MM-pudotuspeleissä
- Virallista: Viime kauden sankari palaa KuPSiin
- Erikoinen sattuma Afrikan maiden MM-jatkopeleissä hämmentää
- Lukas Hradeckyn AS Monaco haluaa Romelu Lukakun
- Sky: Saksan jalkapalloliitto kehottaa Julian Nagelsmannia eroamaan tehtävästään
- HJK täräytti hurjan hankinnan Portugalin pääsarjasta
- Ilveksen europaikkahaaveille iso kolaus – valmentajalta suorat sanat
- Santi Cazorlan upea ura on tullut päätökseen
- Jani Honkavaara menettämässä avainpelaajansa
- Virallista: Gnistanin keskikenttäpelaaja siirtyy SJK:hon
- Englannilla fyysisesti mahdoton tehtävä MM-kisoissa – ”Valtava etu Meksikolle”
- FIFA selitti, miksi Saksan kohuttu jatkoaikamaali hylättiin
- L’Équipe: Glen Kamara jätettiin ulos Rennesin harjoituskaudelta
- Marokon MM-tähti siirtyy Bayern Müncheniin
- Jürgen Klopp: järisyttävä MM-huhu alkaa levitä
- Belgian pelaajat riitelivät kentällä ennen ihmenousua – ”Joskus sellaista tarvitaan”
- ”Ei ikinä punainen kortti” – Yhdysvallat joutuu seuraavaan MM-peliinsä ilman ykköshyökkääjäänsä
- Lionel Messillä ja Kylian Mbappélla kuusi osumaa – ranskalaistähti kommentoi maalipörssin tilannetta
- Chelsean jättänyt Jimi Tauriainen löysi uuden seuran
- Erling Haalandin viime hetken maali jäi ärsyttämään vastustajan leirissä – ”Juuri niin tänään kävi”