Hyökkääjän seuravalinta sai hänen veljensäkin veren kiehumaan – ”Hän puukotti minua selkään”
Kuva: Getty Images
Argentiinalaishyökkääjä Mauro Zárate on pettänyt hänen veljensä Rolando Záraten luottamuksen valitsemalla uudeksi seurakseen Boca Juniorsin.
Mauro Zárate, 31, oli jo lupautunut siirtymään takaisin kasvattajaseuraansa Vélez Sarsfieldiin, jossa hän pelasi myös viime kauden lopun lainalla.
Hän ehti jo ladata sosiaaliseen mediaan kuvia, joissa hän poseeraa Vélez Sarsfieldiin paidassa. Zárate ilmaantui myös sovittuun tapaamiseen, jossa hänen oli määrä allekirjoittaa sopimus seuran kanssa, mutta hyökkääjä ilmoittikin paikalle saavuttuaan Vélezille ja veljelleen, joka toimii myös hänen agenttinaan, että aikoo siirtyä Boca Juniorsiin.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.
– Mauro puukotti minua selkään. Olen musertunut, kertoi veli Rolando Fox Sportsille. – Hän petti koko perheemme ja 40-vuotisen historiamme, joka meillä on Vélezin kanssa. Haluaisin itkeä. Me synnyimme Vélezissä, vartuimme siellä ja isäni on työskennellyt siellä 40 vuoden ajan. Independentin mukaan Mauro Zárate valitsi Bocan, koska uskoo, että siellä hänellä on parempi mahdollisuus toteuttaa unelmansa: päästä pelaamaan Argentiinan A-maajoukkueeseen. Sosiaaliseen mediaan on ilmestynyt Záraten ja Boca Juniorsin diilin julkistamisen myötä kuvia ja videoita, joissa fanit polttavat hyökkääjän paitoja.
Fans burn Mauro Zarate shirts after latest move "betrayed the whole family" - sqwk.at/KnifeBetray
LUE MYÖS:
- Ville Koski iski ensimmäisen maalinsa La Ligassa
- Palloliitto: Miesten Suomen Cupin finaalia ei keskeytetty sairauskohtausten takia
- Opettaja vaihtoi karttakepin OnlyFansiin ja jalkapalloon – yksi piirre ulkonäössä kiinnitti huomion
- 16-vuotias keskikenttäpelaaja loisti Mestarien liigassa – asiantuntijalta hurja vertaus
- Melkoinen veto: 14-vuotias poika debytoi Ykkösliigassa
- Vanhemmat miehet vikittelevät Maddieta, 17, ja Addisonia, 16, kyseenalaisilla kommenteilla – ”Prinsessani”
- Kroaattipelaaja keksi täysin uuden tavan huijata vastustajaa
- MM-kisatähti kiistää kidnappausväitteet
- Romano: Tässä on Philippe Coutinhon uusi seura
- Virallista: Tässä on James Rodríguezin uusi seura
- Melkoinen veto: 14-vuotias poika debytoi Ykkösliigassa
- Virallista: Tässä on James Rodríguezin uusi seura
- Kroaattipelaaja keksi täysin uuden tavan huijata vastustajaa
- 16-vuotias keskikenttäpelaaja loisti Mestarien liigassa – asiantuntijalta hurja vertaus
- Vanhemmat miehet vikittelevät Maddieta, 17, ja Addisonia, 16, kyseenalaisilla kommenteilla – ”Prinsessani”
- Maailmalla taivastellaan 18-vuotiaan hyökkääjän tilastoja: ”Todella mielenkiintoista”
- No nyt: Cristiano Ronaldo ja Al-Nassr saavuttivat ikivanhan maailmanennätyksen
- Glen Kamara aloittanut kauden vahvasti – sivusto paljastaa positiivisen trendin
- Tähtitoimittaja on nähnyt tarpeeksi – kova väite Cristiano Ronaldosta
- Sydney Sweeney kuvattiin alasti jalkapallon kanssa – tämä näky valtasi somen

