UEFA palkitsee uhkauksista piittaamattoman pelaajan: ”Tulen aina puolustamaan tasa-arvoa”

Kun ensi viikon torstaina 30.8. Monacossa arvotaan Mestarien liigan alkulohkot, vietetään samalla myös UEFA:n palkintogaalaa. Tilaisuudessa saavat tunnustuksia viime kauden parhaat pelaajat, mutta samalla jaetaan myös uusi #EqualGame-palkinto. Sen vastaanottaa georgialainen Guram Kashia.
Read more about Guram's story
Congratulations, Guram! sjeq.co/sada30lvyXr
Kashia pelasi viime kaudella Eredivisien Vitessessä, ja kantoi joukkueen kapteenina sateenkaarin värein kuvitettua hihanauhaa. Solidaarinen ele sai Kashian kotimaassa aikaan seksuaalivähemmistöjen oikeuksia vastustavien mellakoita, joissa heiteltiin savupommeja ja soihtuja.
Georgian jalkapalloliiton toimiston edustalla poltettiin sateenkaarilippu, ja loukkaukset kohdistuivat myös Kashiaan. Häntä uhkailtiin, ja häntä vaadittiin pudotettavaksi maajoukkueesta. Silti Kashian pää ei ole kääntynyt painostuksen alla.
– Tulen aina puolustamaan tasa-arvoa ja yhtäläisiä oikeuksia jokaiselle, missä ikinä pelaankaan, Kashia totesi BBC:n mukaan.
– Uskon tasa-arvoon riippumatta siitä, mihin uskoo, ketä rakastaa tai kuka onkaan.
Kashia oli vielä syksyllä Georgian maajoukkueen varakapteeni, mutta kesäkuussa hänet nimettiin maajoukkueen kapteeniksi.
#EqualGame-palkinto myönnetään pelaajalle, joka ”toimii roolimallina” ja ”edistää monimuotoisuutta ja saavutettavuutta eurooppalaisessa jalkapalloilussa”.
– Jalkapallo on sosiaalista muutosta edistävä voima. Ihmiset, jotka ovat oman yhteisönsä roolimaaleja ja jotka käyttävät urheilua hyvään tarkoitukseen ansaitsevat siitä palkinnon, UEFA:n puheenjohtaja Aleksandr Ceferin toteaa.
31-vuotias Kashia pelaa tätä nykyä MLS:n San Jose Earthquakesissa.
Guram Kashia reacts to winning @UEFA’s #EqualGame Award!
Supporter of LGBT community
Heres’s what our President, Aleksander Čeferin had to say about it...
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- MM-kisoissa säväyttänyt kiistanalainen joukkue vahvistuu entisestään
- Pohjois-Amerikan paras maa on selvinnyt
- Gaddafi FC nousee kotimaansa pääsarjaan
- Hyvä vai huono juttu? HJK hätyyttelee Mestarien liigan kärkeä yhdessä tilastossa
- Inter Veikkausliigan kärkeen kaksi ottelua vähemmän pelanneena kuin KuPS
- Helmareille kirvelevä tappio Norjaa vastaan
- Leo Walta osui jälleen – nousi jo maalipörssin jaetulle kolmannelle sijalle
- Musialan loukkaantumisessa mukana ollut Donnarumma sai tukea: ”Tuntuu liioitellulta syyttää”
- Eurooppa-liiga
- Mestarien liiga
- MM-kisoissa säväyttänyt kiistanalainen joukkue vahvistuu entisestään
- Hyvä vai huono juttu? HJK hätyyttelee Mestarien liigan kärkeä yhdessä tilastossa
- Bayern Münchenin Jamal Musialan kammottavasta loukkaantumisesta lohduton ensiarvio – Manuel Neuer syytti PSG:n supertähteä: ”Hän oli valmis ottamaan riskin”
- Gaddafi FC nousee kotimaansa pääsarjaan
- Pohjois-Amerikan paras maa on selvinnyt
- Leo Walta osui jälleen – nousi jo maalipörssin jaetulle kolmannelle sijalle
- Musialan loukkaantumisessa mukana ollut Donnarumma sai tukea: ”Tuntuu liioitellulta syyttää”
- SJK esitteli nimekkään paluumuuttajan – helikopterilla paikalle
- Onni Valakarilla tulikuuma ilta MLS:ssä!
- Inter Veikkausliigan kärkeen kaksi ottelua vähemmän pelanneena kuin KuPS