Pystyisitkö samaan? Futisfani katsoi yhden pelin joka päivä vuoden ajan – seuraavaksi vuorossa Suomen ottelu!

Tomasz Mortimer ei ollut täysin varma, mihin oli ryhtymässä, kun hän kirjoitti vuosi sitten sosiaaliseen mediaan, että aikoo katsoa vähintään yhden puoliajan verran jalkapalloa joka päivä vuoden ajan.
Perinteisten suursarjojen lisäksi Mortimerille tulivat tutuksi muun muassa Argentiinan toinen sarjataso, Chilen cup ja Perun pääsarja.
Mortimer seurasi otteluita pääasiassa kotonaan, mutta jalkapalloa tuli seurattua myös kaupan parkkipaikalla, huoltoasemalla ja junassa.
Vuoden urakan viimeiseksi otteluksi jäi Slovakian ja Tanskan välinen harjoitusottelu. Mortimer kertoi ESPN:lle nähneensä rutkasti maaleja, tarkalleen ottaen 1 051 kappaletta, mutta myös 23 maalittomaan tasapeliin päättynyttä ottelua.
Mistä idea lähti liikkeelle?
– Se oli sellainen päähänpisto. Kaverini pohti, voisiko se olla mahdollista ja minä ajattelin, että ”taidan ottaa siitä selvää”. En varsinaisesti ajatellut sitä täysin loppuun, mutta kun kirjoitin siitä nettiin, niin sen jälkeen olisi ollut liian noloa lopettaa kesken. Eli kaiketi tein sen välttyäkseni nöyryytykseltä. Ei kovin hyvä syy.
Vaikka osalle ihmisistä elämä on osa jalkapalloa, oli Mortimerilla ajoittain vaikeuksia sovittaa arki ja rakkaan lajin seuraaminen yhteen.
– Olen töissä yhdeksästä viiteen ja pelaan jalkapalloa 2-3 kertaa viikossa, joten oli monia päiviä, jolloin olin kotona vasta iltakymmenen jälkeen. Sen seurauksena minun oli katsottava satunnaisia pelejä Etelä-Amerikasta kahden aikaan yöllä, vaikka työt odottivat jälleen seuraavana aamuna.
– Myös sosiaalisiin tapahtumiin oli vaikea osallistua, koska minun oli katsottava joku peli. Minun oli mentävä kaksille festareille selvinpäin, jotta minulta ei jäisi ottelu välistä.
Uusiin liigoihin ja joukkueisiin tutustumisessa oppi ja näki paljon uutta. Mortimer kertoi vuoden parhaan pelin olleen Emiraateissa pelaavan Al Ainin 6-2-voitto Al Wahdaa vastaan.
– Molemmat joukkueet taistelivat liigan voitosta pelissä, jota kuvailtiin ”Emiraattien Clasicoksi”. Al Ain pelasi yhden ylivoimalla ja johti 2-0, kun 20 minuuttia oli jäljellä. Kahden minuutin päästä peli oli tasan ja viisi minuuttia myöhemmin Al Ain johti taas kahdella maalilla. Se oli uskomaton ottelu, josta ei draamaa puuttunut, ja Al Ain voitti käytännössä sen ansiosta mestaruuden.
Huonoin ottelu oli Royal Antwerpin ja Standard Liègen 0-0-tasapeli Belgian pääsarjassa.
– Se peli oli täyttä roskaa, ja sen lisäksi se päätti 51 päivän putkeni, jonka aikana en nähnyt yhtään 0-0-tasapeliä. Olin raivoissani ottelun jälkeen ja vannoin, etten enää ikinä katso Belgian liigaa.
Mortimerin mukaan hän voisi toistaa temppunsa, jos hänellä olisi mahdollisuus katsoa enemmän pelejä myös paikan päällä.
– Jos voittaisin lotossa, voisin yrittää sitä uudelleen, mutta menisin oikeasti otteluihin ja seuraisin niitä stadionilla. Se olisi todella siistiä. Mutta tekisinkö sen uudestaan tällä tavalla? En missään nimessä.
Lauantaina Mortimer suuntaa kuitenkin stadionin lehtereille seuraamaan Uefan Nations Leaguea. Otteluna toimii luonnollisesti Suomen ja hänen kotimaansa Unkarin välinen kohtaaminen Tampereella.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Real Madrid ja Barcelona julkistivat pelaajakaupat peräperään & Luka Modric siirtyy uuteen seuraan
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- Chelsea on seurajoukkueiden maailmanmestari! Antoi finaalissa oppitunnin PSG:lle
- Gnistanilta kova suoritus vajaalla – maalivahti ajettiin ulos alkutahdeilla
- Ilves hankkimassa pelaajan Simo Valakarin seurasta
- Ruotsi antoi myrskyvaroituksen EM-kisoissa – altavastaajasta tullut pelote suurille: ”Joukkueet ovat avaamassa silmänsä”
- Entinen Liverpool-tähti jättää Saudi-Arabian kentät
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- Entinen Liverpool-tähti jättää Saudi-Arabian kentät
- Ilves hankkimassa pelaajan Simo Valakarin seurasta
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- Chelsea on seurajoukkueiden maailmanmestari! Antoi finaalissa oppitunnin PSG:lle
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Gnistanilta kova suoritus vajaalla – maalivahti ajettiin ulos alkutahdeilla
- Real Madrid ja Barcelona julkistivat pelaajakaupat peräperään & Luka Modric siirtyy uuteen seuraan
- Bayer Leverkusen jysäytti lähes 40 miljoonan euron hankinnan