TPS-legenda nosti oman suosikkinsa Turun derbyistä: ”Ne olivat ihan v*tun hienoja pelejä”
Maanantain Veikkausliiga-kierroksen ehdoton helmi on Turun derby. Sarjapaikastaan tiukasti taisteleva Turun Palloseura isännöi rakasta vihollistaan FC Interiä, jolla ei ole ottelussa sarjasijoituksen kannalta kovin radikaalia panosta.
TPS-legenda Jarno Heinikangas sanoo, että Interin tilanne sarjassa ei vaikuta ottelun luonteeseen.
– Derby on aina derby, oli siinä panoksia tai ei. Sarjataulukon tilanteella ei ole tässä pelissä niin väliä. Inter on pelissä ehkä materiaalinsa puolesta suosikki.
– TPS tarvitsee kipeästi lisää pisteitä. En usko, että ne silti putoaisivat vaikka, joutuisivat karsintaan, Heinikangas sanoo ottelun alla SuomiFutis-sivustolle.
Nykyään TPS:n ikämiehissä pelaava Heinikangas tietää yhden syyn, miksi TPS:n peli ei ole riittänyt taisteluun korkeammista sijoista.
– Tepsillä oli viime vuonna rakenteeltaan tosi hyvä jengi. Se on vaikuttanut tähän kauteen, kun Mikko Hyyrynen lopetti. Ei ehkä pelillisesti, mutta hän oli se joukkueen iso johtaja, joka toi tekemiseen luonnetta. Muutenkin Tepsillä voisi olla vähän enemmän sellaisia liidereitä.
Upeat derby-muistot
Heinikangas nautti itse suuresti pelivuosinaan derbyistä.
– Ne olivat ihan v*tun hienoja pelejä. Niissä oli aina niin spesiaali lataus.
Ex-toppari nimeää nopeasti ikimuistoisimman pelaamansa paikallisottelun.
– Se oli vuonna 2009, kun Rautiaisen Pasi valmensi meitä. Silloin oli se valtava päätytifo ja katsojia oli yli 9000. Se tunnelma oli kuin olisi ulkomailla pelannut. Voitimme sen vielä 2-0, Heinikangas fiilistelee.
Tällä kaudella derbyissä ei olla päästy lähellekään vastaavia yleisömääriä. Huhtikuussa joukkueiden kohdatessa oli Veritakselle saapunut 5525 katsojaa. Kesäkuun ottelussa yleisömäärä oli 5046.
– Ehkä siellä ei ole enää molemmilla joukkueilla sellaisia selkeitä derbypelaajia. Myös se voi vaikuttaa, että kumpikaan joukkue ei ole mitalikamppailussa mukana, Heinikangas aprikoi.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Ole Gunnar Solskjær sai uuden valmennuspestin
- Lehti: Roman Eremenko, 37, saamassa sopimuksen ulkomailta
- Joshua Kimmichin sopimus päättymässä – Oliver Kahn antoi ohjeen Bayern Münchenille: ”Jos hän ei tee päätöstä ajoissa…”
- Belgian päävalmentajalle potkut – erimielisyyksiä supertähden kanssa
- Lähde: HJK-puolustaja siirtymässä Slovakiaan
- Ilvekselle uusi vahvistus puolustukseen
- Erling Haalandille mammuttimainen jatkosopimus – ”Yksi urheiluhistorian arvokkaimmista”
- Neymarista karu totuus julki – ”Ei ole sillä tasolla”
- Neymar paljasti miksi välit Mbappén kanssa tulehtuivat kun Messi siirtyi PSG:hen!
- Toimittaja: Teemu Pukki palaa HJK:hon
- Neymar paljasti miksi välit Mbappén kanssa tulehtuivat kun Messi siirtyi PSG:hen!
- Erling Haalandille mammuttimainen jatkosopimus – ”Yksi urheiluhistorian arvokkaimmista”
- Neymarista karu totuus julki – ”Ei ole sillä tasolla”
- Lähde: HJK-puolustaja siirtymässä Slovakiaan
- Belgian päävalmentajalle potkut – erimielisyyksiä supertähden kanssa
- Ilvekselle uusi vahvistus puolustukseen
- Toimittaja: Teemu Pukki palaa HJK:hon
- Lehti: Glen Kamara siirretään sivuun Rennesin harjoitusvahvuudesta – seura painostaa suomalaista vaihtamaan maisemaa
- Bundesliiga-hyökkääjä latasi suorat sanat seuransa tilanteesta: ”Saisin Bundesliigan historian suurimmat sakot…”
- Inter hankki potentiaalisen hyökkääjän ulkomailta