Huuhkajien takavuosien hyökkääjä Jonatan Johansson palkattiin syyskuussa skottiseura Greenock Mortonin päävalmentajaksi. ”Tintti” tietää, että seuran tavoitteena on palata Skotlannin pääsarjaan 30 vuoden poissaolon jälkeen, ja hän uskoo olevansa oikea mies päämäärän saavuttamiseksi.

– Tunnen seuran hyvin, koska olen asunut alueella pitkään, Johansson kertoo BBC Scotlandin haastattelussa.

– Tiedän, että puheenjohtajalla on seuran varalle suuria suunnitelmia. Totta kai hän haluaisi, että nousemme joskus pääsarjaan.

– Seuran fanipohja on laaja. Kun menestystä tulee, fanit ovat olleet koko ajan joukkueen takana. Sen varaan haluamme rakentaa.

Johansson hävisi debyyttiottelussaan Mortonin valmentajana Ayrille maalein 1-5, mutta sen jälkeen tuloksena on ollut kolme tasapeliä. Morton on kahdeksan ottelun jälkeen neljän pisteen päässä playoff-paikasta, mutta avausvoitto suomalaisen komennossa odottaa yhä itseään.

– Alussa oli nousuja ja laskuja. Opin koko ajan paljon pelaajista, 43-vuotias Johansson toteaa.

[readmore from=Johansson-Jonatan]

– Minä haluan katsoa eteenpäin. En voi vaikuttaa siihen, mitä aiemmin on tapahtunut, joten haluan tuoda ryhmään vakautta ja palauttaa pelaajien itseluottamuksen.

– Se, mitä on ollutta, on mennyttä.

Greenock Morton kohtaa seuraavassa ottelussaan lauantaina sarjajumbo Falkirkin.