PS Kemi putosi viime kauden päätteeksi Veikkausliigasta. Normaalisti tämä tarkoittaisi jatkamista Ykkösen tasolla, mutta tässä tapauksessa on käymässä toisin.

Kemiläiset kertovat sivustollaan, että seura on vetänyt Ykkösen lisenssihakemuksensa pois ja luopuu sarjapaikastaan. Jatkoa peleille nähtäneen Kakkosessa; asiaa on hoidettu yhdessä Palloliiton kanssa. Tilanteen taustalla ovat seuran talousvaikeudet.

Kemin tyhjäksi jättämälle sarjapaikalle on vahvimmin tyrkyllä MYPA, joka on niin sanotun täydennysmenettelyn ykkössijalla. Näin ollen Anjalankoskella nähtäisiin ensi kaudella maan toiseksi korkeimman tason jalkapalloa.

– Paluu Kakkoseen on tällä hetkellä ainoa järkevä päätös seuran toiminnan jatkuvuuden ja tulevaisuuden kannalta, vaikka eihän tällaista tilannetta kukaan olisi toivonut, painottaa PS Kemin varapuheenjohtaja Maarit Pulkkinen.