Talousongelmia vastaan taisteleva PS Kemi harkitsee Ykkösen lisenssihakemuksen sijaan Kakkosen sarjapaikan hakemista. Veikkausliigan viimeiseksi jäänyt seura tiedotti asiasta verkkosivuillaan.

PS Kemin mukaan puntarissa ei ole pelkästään tuleva kausi vaan koko seuran tulevaisuus.

– Jos joudumme luopumaan Ykkösen paikasta, se on teko paremman tulevaisuuden puolesta. Tämä olisi klassinen yksi askel taaksepäin, jotta voidaan ottaa kaksi eteen. Kakkosessa on Ykköstä paremmat mahdollisuudet tervehdyttää seuran talous, Kemin puheenjohtaja Antti Pasanen vahvisti seuran tiedotteessa.

Kemi ei ole vielä tehnyt lopullista päätöstä. Ykkösen lisenssihakemus saattaa vielä edetä, jos seuran taloutta saadaan kohennettua merkittävästi. Lokakuussa käynnistetty varainkeruukampanjakin on edelleen käynnissä.

– Arvostamme suunnattoman paljon kaikkia seuraa taloudellisesti ja muuten tukeneita, mutta tosiasia on, ettei varainkeruukampanjamme ole toteutunut toistaiseksi toivotulla tavalla, Pasanen valitteli.