KTP:lle kolme pelaajasopimusta – joukossa myös yksi uusi tulokas
Kuva: Juha Tamminen
Ykkösessä pelaava KTP on solminut kolme pelaajasopimusta. Matias Lindfors jatkaa vihreävalkoisissa kahden vuoden mittaisella sopimuksella ja seuran omiin juniorilupauksiin lukeutuva Juuso Anttila allekirjoitti kolmivuotisen jatkosopimuksen. Uutena pelaajana KTP-paidan pukee päällensä Tuomas Ollila, joka raapusti nimensä kaksivuotiseen sopimukseen.
Ensi helmikuussa 22 vuotta täyttävä keskikenttäpelaaja Lindfors kuuluu nuoresta iästään huolimatta sangen kokeneeseen kaartiin, sillä ensi vuonna Lindforsille käynnistyy jo neljäs kausi Ykkösessä.
– On ilo jatkaa upeassa jalkapallokaupungissa. Seuran osoittama kiinnostus ja arvostus olivat isoja tekijöitä jatkoni kannalta. Lisäksi valmennuksen siirtyminen entistä ammattimaisempaan suuntaan kiinnostaa minua, Lindfors kommentoi seuran tiedotteessa.
Anttila, 16, haisteli viime kaudella edustusjoukkueen tunnelmia kuuluen joukkueen harjoitusrinkiin. Debyytti Ykkösessä jäi vielä keskuspuolustajalta tekemättä, mutta on todennäköistä, että ensiesiintyminen on edessä ensi sesongilla. Viime vuonna Anttila pääsi pelaamaan alle 16-vuotiaiden maajoukkueessa.
– Viihdyn Kotkassa erinomaisesti ja täällä on erinomaiset puitteet harjoitella. Täältä löytyy myös useita valmentajia, jotka haluavat viedä minua eteenpäin pelaajana. Kotkaan ja omilleni muuttaminen on helpottanut treenaamista. Enää en ole vanhempien armoilla, että pääsenkö harjoittelemaan salilla ja kentällä.
Ollila, 18, edusti viime kaudella Ykkösessä pelannutta Klubi 04:sta 18 ottelussa. Vasempana laitapuolustajana viihtyvä Ollila lukeutuu myös ikäluokkansa maajoukkuepelaajiin.
– Saavun Kotkaan ehdottoman hyvillä mielillä. Olen kuullut Kotkasta pelkkää hyvää ja on hienoa päästä pelaamaan perinteiseen jalkapallokaupunkiin. Ensi kauden tavoitteeni on ottaa paikka avauskokoonpanosta ja pelata hyvä ja ehjä kausi. Tietysti tärkeänä tavoitteena on auttaa joukkuetta nousutavoitteessa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lauantai oli synkkä päivä Veikkausliigan kärkihaastajille
- Itävallassa melkoinen yllätys: tennistähti vaihtaa mailan nappulakenkiin
- Mark van Bommel MM-kisajoukkueen peräsimeen
- KOK: Fifan ja Donald Trumpin touhuja ei tutkita
- HJK vahvisti erittäin nimekkään lainahankinnan
- Sinnikäs Jaro kukisti SJK:n kutkuttavassa paikallisottelussa
- Italian päävalmentajaksi yksi kärkihakija – ura laskussa
- Jättisiirto: Hollannin laituri hurjalla siirtosummalla eksoottiseen liigaan
- Tässäkö on MM-kisatähden seuraava seura? Neuvottelut käynnissä
- Jürgen Klopp kertoi suunnitelmansa – näin Saksasta tulee jälleen voittava joukkue
- Lauantai oli synkkä päivä Veikkausliigan kärkihaastajille
- Kuka ansaitsee Ballon d’Orin? Luis Figo nimesi oman suosikkinsa
- Lähteet: MM-kultaa voittanut saksalaislegenda palaa maajoukkueeseen
- Jürgen Klopp kertoi suunnitelmansa – näin Saksasta tulee jälleen voittava joukkue
- Jürgen Klopp latasi suorat sanat saksalaismedialle: ”Lähden heti, jos…”
- Itävallassa melkoinen yllätys: tennistähti vaihtaa mailan nappulakenkiin
- Mark van Bommel MM-kisajoukkueen peräsimeen
- HJK vahvisti erittäin nimekkään lainahankinnan
- Tässäkö on MM-kisatähden seuraava seura? Neuvottelut käynnissä
- Jättisiirto: Hollannin laituri hurjalla siirtosummalla eksoottiseen liigaan