Tiedote Suomen Cup -löylytyksen jälkeen hämmentää: ”Tavoitteena ei jatkopaikka, siis tavoitteessa ollaan”
Kuva: Getty Images
Jalkapallon Suomen Cup ja siihen tehdyt lukuisat muutokset ovat saaneet osakseen paljon kritiikkiä viime vuosina. Useimmiten kritiikki tulee kuitenkin kannattajilta tai median taholta, eikä ainakaan kovin suoraan seuroilta.
AC Kajaani on toista maata. Ykkösen kauteen valmistautuvat pohjoissuomalaiset hävisivät Tampereella toisen peräkkäisen lohkovaiheen ottelunsa, ja tällä kertaa TPV:lle varsin tylysti numeroin 0-6. Kajaanin jatkomahdollisuudet ovat murskatappion myötä hyvin vähäiset.
Kajaanilaisia sapettavat ilmeisesti samat asiat kuin monia muitakin alempien sarjatasojen seuroja – eli ainakin se, että kilpailua pelataan halleissa ja varsin puutteellisin, rakennusvaiheessa olevien joukkuein. AC Kajaani ei edes yrittänyt kierrellä motivaation puutetta omassa ”otteluraportissaan”, jonka julkaisemme tässä kokonaisuudessaan.
AC Kajaani kärsi toisen vierastappion Suomen Cupin lohkovaiheessa, häviämällä Tampereen TPV:lle rumasti 6-0 (2-0). Talvipelit Suomen Cup-kilpailussa eivät sovi kovin hyvin AC Kajaanin suunnitelmiin, jossa joukkuetta rakennetaan vain ja ainoastaan Ykkösen kilpailuun.
Nämä ns. harjoituspelien vastustajat ovat vaan niin kovia että ilonaiheita, saatikka tuudittautumismahdollisuuksia ”hyvänolon tunteeseen” ei vain pääse syntymään. Nähtäväksi jää mitä nämä kokemukset antavat sarja-avaukseen 27.4.2019. Tavoitteenahan on taas kolmen parhaan joukko!
Mutta jotakin hyvää kuitenkin; Suomen Cupin tavoitteena ei ole jatkopaikka… siis tavoitteessa ollaan!
TPV:n omassa otteluraportissa valmentaja Anssi Ylinen suhtautui murskavoittoon lakonisesti.
– Kun ottelu päättyy numeroilla 6-0, niin ei siinä kovin paljon ole kommentoitavaa. Me olimme aivan selvästi parempia, josta kertoo sekin, ettei vastustajalla ollut yhtään kunnon tekopaikkaa, Ylinen kommentoi.
[readmore from=Suomen-Cup]
AC Kajaanin erikoista tiedotetta kommentoi Twitterissä myös Suomen urheilun eettisen keskuksen SUEK:n tutkintapäällikkö Jouko Ikonen.
Jos tavoitteena ei ole jatkopaikka, niin silloin kilpailuun osallistuva ei pyri urheilullisesti parhaaseen lopputulokseen, vai, Ikonen kysyy.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Historiaa! Lamine Yamal teki ensimmäisen MM-kisamaalinsa
- Espanja teki päätöksensä Lamine Yamalista – avauskokoonpano on nyt tiedossa
- Paraguay-tähti sai ennennäkemättömän punaisen kortin – vastustajalta ei sympatiaa heru
- Uruguayn Marcelo Bielsa ei pidä uusista juomatauoista: ”Ei tuo mitään lisää ja vie paljon pois”
- Diogo Dalot: Portugali ja Cristiano Ronaldo varautuivat kritiikkiin etukäteen
- Japanin päävalmentajalta neronleimaus murskavoitossa – ”Olen erittäin iloinen”
- Zlatko Dalić: Kroatialla ei enää varaa virheisiin MM-kisoissa – ”Se oli katastrofaalista”
- Saksa odottaa huolestuneena tietoa luottopelaajansa loukkaantumisesta – ”Ei hyvältä näytä”
- Ecuador ei ole vastannut suuriin odotuksiin MM-kisoissa – ”Tämä ei ole vielä ohi”
- Curaçao toipui rökäletappiosta historialliseen suoritukseen – ”He taistelivat kuin leijonat”
- Sensaatiosopimus! Brasilialaislegenda palaa ammattilaiskentille vuosien tauon jälkeen
- Siirtopaukku: Brasilian MM-tähti Lionel Messin seurakaveriksi
- MM-kisoissa virallinen valitus Lionel Messiin liittyen
- Näkökulma: Hollanti paljasti Ruotsin todellisen tason MM-kisoissa
- Belgian tähtipelaaja sivussa seuraavasta pelistä – saattaa myöhemmin lähteä MM-kisoista
- Brasilia avasi voittotilinsä MM-kisoissa – turnauksen ensimmäinen putoaja selvillä
- Japani pisti show’n pystyyn MM-kisoissa – vastustajan putoaminen varmistui
- 15 torjuntaa! Curaçaon maalivahti ylsi ennätyslukemiin historiallisessa pelissä
- Jalkapallon MM-kisat 21.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Jalkapallon MM-kisat 20.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset