HJK:n uusi huippuhankinta kertoo Helsinkiin päätymisestään – ”Näen itseni yhdessä Euroopan suurimmista sarjoista”
Kuva: Getty Images
Marco Bueno on yksi HJK:n tämän kauden paperilla kiinnostavimmista hankinnoista. 25-vuotias meksikolaishyökkääjä saapui Veikkausliigaan vuoden mittaisella sopimuksella Pachucasta.
Bueno on myös vuodelta 2011 U20-ikäluokan maailmanmestari. Meksikolaisen päätös tulla HJK:hon tapahtui nopeasti.
– Se tapahtui hetkessä. He soittivat ja sanoivat olevansa kiinnostuneita. En miettinyt asiaa hetkeäkään. Halusin tulla katsomaan, miltä kaupunki näytti ja seuran olosuhteet vakuuttivat minut, Bueno kehui Soyfutbolin haastattelussa.
HJK:n tulokas kertoo myös vaikuttuneensa suomalaisesta jalkapalloilmapiiristä. Myös Helsinki miellyttää kaupunkina.
– Joukkueeltani saama kohtelu on ollut vaikuttavaa. He ovat ammattilaisia ja pitävät huolen harjoituksissa jokaisesta yksityiskohdasta. Meillä oli harjoituksissa jopa joogatuokio. Kaupungissa on mukavaa. Voit lähteä hoitamaan asioita pyörällä ilman pelkoa siitä, että sinut ryöstettäisiin. Sää on hyvin kylmä ja olen päässyt kokemaan nolla-asteita.
Bueno vietti viime kauden lainalla Pachucasta chileläisen Evertonin riveissä. Seuraavaksi meksikolaisen tavoitteena on menestyä Euroopassa.
– Uudenlaisen jalkapallon tunteminen ja uudessa sarjassa pelaaminen kehittää pelaajana. Nyt minulla on enemmän aseita pärjätä.
– Olen ollut jo vuoden poissa Meksikosta. Olen aina haaveillut Euroopassa pelaamisesta. Näen itseni pelaamassa yhdessä Euroopan suurimmista sarjoista.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Inter iski kahdeksan maalia – näin Suomen Cupissa pelattiin tiistaina
- MM-turnaus lähestyy! Ruotsi julkaisi kisajoukkueensa
- BBC: José Mourinho palaa Real Madridin päävalmentajaksi!
- Haastattelu: Veikkausliigasta tuttu maalitykki houkutteli Yeboah Amankwahin IFK Mariehamniin – ”Hän on kuin veljeni”
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Juho Talvitien NAC Breda putosi Hollannin pääsarjasta – ottelu jouduttiin keskeyttämään
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Taas se nähtiin: fanien ei pitäisi saada päättää palkinnoista
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Ennennäkemätöntä – Bundesliigan naispäävalmentajalta historiallinen temppu
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Juventuksen peli oli ohi 12 sekunnissa
- Äkkirikastunut nousukas tekemässä ”PSG:t” Englannissa
- Näin Jani Honkavaara kommentoi ensimmäistä derbyvoittoaan: ”Olen todella ylpeä”