Virallista: Ruotsissa ja Norjassa pelannut suomalaispuolustaja palaa Vaasaan

© Kuva: Juha Tamminen
Ilves vai HJK? Hyödynnä riskitön veto tai talletusbonus!

Vaasan palloseura on vahvistanut alakertaansa laitapuolustaja Hampus Holmgrenilla, kertoo seuran viralliset nettisivut.

Vasa IFK:n kasvatti ei ole edustanut aiemmin yhtäkään veikkausliigaseuraa, lähtiessään jo 17-vuoden ikäisenä ulkomaille. Nyt 23-vuotias Holmgren on pelannut aiemmin ruotsalaisen Åtvidabergin ja norjalaisen Levangerin riveissä.

Holmgren on allekirjoittanut 1+1 -mallisen sopimuksen VPS:n kanssa. Pelaaja kertoi palaavansa Suomeen hyvin mielin, vaikka sarjataso onkin hänelle täysin uusi.

– Joukkue vaikuttaa laadukkaalta ja ammattimaiselta. Tänään treeneissä oli hyvä taso ja tuntui hienolta olla mukana. En ole katsonut Veikkausliigaa lähes ollenkaan ja en tiedä sarjasta paljoakaan. Luulen silti, että tulemme hallitsemaan pelejä varsinkin kotikentällä ja voimme sijoittua yllättävänkin korkealle, Holmgren kertoi seuran nettisivuilla.

» Katso Veikkausliigan kaikki ottelut suorana Ruudusta!

Kerroinvertailu ottelulle VPS - FC Lahti 20.07.2019

Ilves vai HJK? Hyödynnä riskitön veto tai talletusbonus!