Espanjalainen AS raportoi Real Madridin viimeisimmistä suunnitelmista lopultakin napata Eden Hazard Chelseasta.

Belgialaisen hinnan tiedetään olevan 100 miljoonaa puntaa, eli noin 116 miljoonaa euroa. Aivan pelkästään rahalla Los Blancos ei ole tätä hankkimassa.

Lehti uskoo, että suuri osa siirtokorvauksesta pyritään kattamaan jo tätä nykyä Chelseassa pelaavan Mateo Kovačićin pysyvällä siirrolla lontoolaisseuraan. Lisäksi kaupassa liikahtaisi tällä hektellä Bayern Münchenissä lainapestillä pelaava James Rodriguez.

AS sanoo Real-luotsi Zinédine Zidanen uskovan tulevansa toimeen ilman edellä mainitun kaksikon palveluksia. Lisäksi nämä pelaavat samoilla paikoilla kuin seuran ykköstavoitteet siirtomarkkinoilla; Hazard ja Paul Pogba.

Chelsean manageri Maurizio Sarrin lausunnot tukevat osaltaan näitä suunnitelmia.

– Haluaisin hyvin mielelläni pitää Kovačićin. Meillä on hänen pelipaikalleen käytössä vain Jorginho, Sarri sanoi sunnuntaina.

Chelsealle langetettiin helmikuussa kahden vuoden mittainen siirtokielto, seuran kiinnitettyä sääntöjen vastaisesti jopa 25 alaikäistä pelaajaa. Sekä Chelsea, että Real Madrid kuitenkin ilmeisesti uskovat, ettei rangaistuksena asetettu siirtokielto pysy voimassa.