Entinen FC Inter -peluri tehnyt paluun kentille Kolmosessa – Mika Ojalan otteet tuoneet suurta iloa: ”Olen tosi tyytyväinen”

FC Honka isännöi Tapiolassa FC Interiä Veikkausliigassa torstai-illan ratoksi. Espoolaiset ovat keränneet kauden kolmesta ottelustaan kuusi pistettä, kun se haki vierasvoitot Rovaniemeltä ja Kuopiosta.
Joukkueen pistetili on avaamatta vielä kotikentällä, sillä viime viikon maanantaina IFK Mariehamn kaatoi Hongan luvuin 3-1.
Inter on kerännyt puolestaan neljästä ottelusta neljä pistettä. Turkulaiset voittivat VPS:n ja pelasivat tasan Lahden kanssa, mutta kärsivät tappiot HJK:n ja SJK:n käsittelyssä. Liigauransa kauden 2017 jälkeen Interissä päättänyt Kalle Kauppi povaa tasaista ottelua Tapiolan – vielä kevätkunnossa olevalle -nurmelle.
– Uskon, että Interillä on ihan täydet saumat. Honka hävisi siellä myös IFK Mariehamnille, joten tasainen peli luvassa, mikä voi kääntyä kummalle vaan, Kauppi arvioi SuomiFutis-sivustolle.
– Kenttä on molemmille sama. Molempien futikselle olisi etua tietenkin hyvästä kentästä, mutta se on tasapuolinen nyt kummallekin, joten sillä ei ole niin suurta merkitystä, hän jatkaa.
Kauppi on nähnyt Interin alkuakaudessa paljon hyvää, vaikka pistepotti on jäänyt melko ohueksi.
– Ihan ok futista Inter on pelannut, mutta todennäköisesti he eivät ole tyytyväisiä pistesaldoon ainakaan.
– Vaikka seuraavassa pelissä tulisi tappio, ei ole paniikin aihetta vielä. Uusi koutsi ottaa oman aikansa, keskikentällä uransa luonut Kauppi tiedostaa.
Ojala ja Valencic ilahduttaneet
Hän on ollut iloinen Inter-ikoni Mika Ojalan puolesta, joka on silmin nähden nauttinut jälleen pelaamisesta vaikean viime kauden jälkeen.
– Ihan loistava ollut huomata, että hän on päässyt heti tehoille ja pelaa lisäksi tosi hyvää futista. Hän on pirteällä jalalla liikkeellä. Olen tosi tyytyväinen hänen puolestaan. Homma on löytänyt takaisin raiteille vaikean viime kauden ja talven loukkaantumisen jälkeen.
Inter vahvisti hyökkäystään täksi kaudeksi maalitykki Flip Valencicilla, jonka ruuti on ollut koko alkukauden kuivaa. Turkulaisten tehot ovat maanneet kuitenkin rahtusen liikaa hänen harteillaan.
– Toki, jos hän joka matsiin sen 1-2 maalia painaa, niin kyllä silläkin pitkälle pääsee. Laajuutta kaivataan kuitenkin, jos hanat häneltä tyrehtyy, Kauppi kommentoi.
Paluu kentille
Kauppi kertoo samaan syssyyn tehneensä paluun jalkapallokentille. 26-vuotias paimiolainen pelaa Kolmosessa Maskun Palloseuran riveissä.
– On tuntunut todella hyvältä. 1,5 vuotta olin pelaamatta ja nyt se on ollut tosi, tosi kivaa. Tänään meillä on matsi Somerolla. Meillä on hyvä jengi, jossa on kiva pelata. Tuloksellisesti vielä ei ole ollut parasta, kun olemme voittaneet kolmesta pelistä yhden ja pelanneet kaksi tasan.
Kauppi paljastaa, että kosketus palloon oli hieman ehtinyt koventua pitkän tauon aikana.
– Ei missään nimessä ole pysynyt pallo jalassa niin hyvin kuin toivoin. Hiljalleen. Tammikuusta tähän päivään on tultu eteenpäin sen suhteen koko ajan.
Honka-Inter-ottelun lisäksi Veikkausliigassa pelataan torstaina myös toinen ottelu, kun KPV isännöi IFK Mariehamnia Seinäjoella. Vahvasti tähän kauteen uudistunut IFK tulee otteluun kahden ottelun voittoputkessa. Sarjanousija KPV on puolestaan kerännyt kolmesta ottelusta vain yhden pisteen.
Illan kumpikin ottelu potkaistaan käyntiin klo 18.30.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Italopodcast: Pillit pussiin ja uuteen nousuun – Brescia palaa huipulle?
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot