Nya Åland: IFK Mariehamn altavastaajana sarja-avaukseen: ”Tällaista yhteishenkeä en ole kokenut ennen”
Kuva: Getty Images
Vihdoin maanantaina myös VPS ja IFK Mariehamn avaavat kautensa Veikkausliigassa. IFK Mariehamn joutuu heti kättelyssä kovaan testiin, sillä se vierailee ensimmäisessä ottelussaan puolustavan mestarin HJK:n kotiareenalla Helsingissä.
– On selvää, että meidän pitää olla nöyriä tehtävän edessä. HJK on hallitseva mestari, ja IFK:n saldo vieraissa HJK:ta vastaan ei ole paras mahdollinen. Uskon, että meillä on kuitenkin mahdollisuudet saavuttaa jotain ottelussa, jossa meillä ei ole mitään hävittävää, maarianhaminalaisten uusi vahvistus Robbie Crawford ennakoi Nya Ålandin haastattelussa.
Skotlantilainen keskikenttäpelaaja kävi alkuvuodesta SJK:n testissä, mutta päätyi lopulta Ahvenanmaalle. Joukkueen yhteishenki on tehnyt Rangersin kasvatti Crawfordiin vaikutuksen.
[readmore from=IFK-Mariehamn]
– Olen todella iloinen ollessani täällä. SJK:sta ei ole mitään pahaa sanottavaa, mutta viihdyn tosi hyvin Ahvenanmaalla ja erityisesti IFK:ssa. Meillä on tiivis ryhmä, jossa kaikki puhaltavat yhteen hiileen, 26-vuotias Crawford iloitsee.
– En ole varmaan koskaan aiemmin pelannut joukkueessa, jossa on tällainen yhteishenki kuin meillä IFK:ssa on. Tuntuu, että olemme pelanneet yhdessä vaikka kuinka kauan.
Kello 18.30 alkava HJK-IFK Mariehamn on katsottavissa suorana lähetyksenä Ruudussa.
Lähde: Veikkausliigan kotisivut
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Bayern Münchenille kauden ensimmäinen pokaali
- Suomalaistähden joukkueen ottelussa raju mellakka Saksassa – poliisihevoset kentällä
- Katso video: Bristol Cityn hyökkääjä iski kauden upeimman maalin
- Haastattelu: Gnistaniin siirtynyt Bogdan Milovanov joutui vaikeaan tilanteeseen Ruotsissa – ”Sirius yritti tehdä elämästäni mahdotonta”
- Vastustajaa lyöneelle Lionel Messille sakot
- Virallista: Joni Kauko palaa Suomen kentille – tässä on uusi seura
- Serie A yritti varoittaa piratismista – video meni pahasti reisille
- Cristiano Ronaldon uusin ennätys ei tullut yllätyksenä
- SuomiFutiksen tiedot: ”Suomen Messi” tarttui suomalaisen divariseuran haaviin
- SuomiFutiksen ennakko: Ligue 1 on selviytymistaistelua kaikille paitsi yhdelle
- SuomiFutiksen tiedot: ”Suomen Messi” tarttui suomalaisen divariseuran haaviin
- Virallista: Joni Kauko palaa Suomen kentille – tässä on uusi seura
- Virallista: Jaro myi himoitun hyökkääjälupauksen Ruotsiin – seuran viivyttely kostautui
- Vastustajaa lyöneelle Lionel Messille sakot
- Suomalaiset ovat lähellä europelejä – illalla pamahti yksi käsittämätön tulos
- MM-finaalin rettelöitsijöille rajut rangaistukset: pelikieltoa yhteensä yli 20 ottelun edestä
- Yle: Nyt tärähti – AC Oululta jättikaappaus Veikkausliigassa
- Virallista: Ronaldinho palaa ammattilaiskentille ”romanttinen” tavoite mielessään
- Cristiano Ronaldon uusin ennätys ei tullut yllätyksenä
- Näkökulma: Uutisoimmeko väärin Veikkausliiga-seurojen euromenestyksestä?