TOP5: Mestarien liigan suurimmat sensaatiot – liittyykö Ajax tai Tottenham vuosikymmenen isoimpien yllättäjien joukkoon?

© Kuva: Getty Images

Tämän kauden Mestarien liigan välierissä nähdään kaksi sellaista seuraa, joita moni ei olisi odottanut näkevän kilpailun neljän parhaan joukossa.

Finaalipaikasta taistelevat tänä vuonna Pohjois-Lontoon huippuseura Tottenham ja nuorten lupausten täyttämä Ajax.

2010-luvun aikana Mestarien liigassa on esiintynyt useita joukkueita, joista olemme listanneet viisi kaikkein odottamattominta onnistujaa.

2010 – Internazionale

José Mourinho juhlii uransa toista Mestarien liigan voittoa. (Kuva: Getty)

José Mourinhon nimi tuli tunnetuksi jo vuonna 2004, kun hän johdatti FC Porton Mestarien liigan voittoon vastoin kaikkia odotuksia. ”The Special One” kuitenkin vahvisti nerokkuutensa kuusi vuotta myöhemmin, voittaessaan triplamestaruuden Inter Milanin peräsimessä.

Inter jäi lohkovaiheessa selkeäksi kakkoseksi Barcelonalle, joka myöhemmin asettui milanolaisseuran vastustajaksi kilpailun välierissä. Tällä kertaa Mourinhon miehistö vei kuitenkin voiton, kun Barcelona onnistui tekemään vain yhden maalin vajaamiehistä Interiä vastaan Camp Noulla. Inter selvitti täten tiensä finaaliin yhteismaalein 3-2 ja päihitti Bayern Münchenin loppuottelussa 2-0-lukemin.

2012 – APOEL FC

APOEL onnistui vielä kahdesti maalinteossa Santiago Bernabéulla. (Kuva: Getty)

APOEL Nicosia – jonka otteluita saapui katsomaan noin 5000 ihmistä, ja jonka kallein pelaaja maksoi seuralle vain kaksi miljoonaa euroa – yllätti koko Euroopan, kun se selviytyi kaudella 2011/2012 Mestarien liigan kahdeksan parhaan joukkoon.

Kauden alussa APOEL:n ei odotettu yltävän edes lohkon kahden parhaan joukkoon. Ivan Jovanovicin joukkue kuitenkin sijoittui pakan päällimmäiseksi ja päihitti ensimmäisellä pudotuspelikierroksella ranskalaisjätti Lyonin rangaistuspotkukilpailun jälkeen. Puolivälierissä Real Madrid kuitenkin päätti kyproslaisten lennon yhteismaalein 8-2.

2012 – Chelsea

Chelsea on yhä ainut lontoolainen seura, joka on voittanut Mestarien liigan. (Kuva: Getty)

Kauden 2011/2012 toinen yllättäjäjoukkue oli Valioliigan huippuseura Chelsea. The Bluesin manageri André Villas-Boas oli jo murskata uuden joukkueensa unelman Euroopan mestaruudesta, kun lontoolaisseura hävisi 1-3-lukemin Napolille neljännesvälierien ensimmäisessä osaottelussa.

Villas-Boasin tilalle nostettu Roberto Di Matteo kuitenkin käänsi otteluparin ympäri Stamford Bridgellä, voittaen toisen kohtaamisen 4-1. Chelsea suoriutui Valioliigassa huonosti, mutta Mestarien liigan tuhkimotarina sen kuin vain jatkui. Puolivälierissä sinipaidat kaatoivat Benfican, minkä jälkeen vastaan asettui Pep Guardiolan Barcelona. Seuran isoimpiin floppihankintoihin lukeutuvan Fernando Torresin lisäminuuttien maali Camp Noulla kuitenkin varmisti vajaalla pelanneen Chelsean finaalipaikan.

Loppuottelussa Chelsea oli hyvin paljolti tuomittu häviämään jo ennen kamppailun alkua. Bayern München pääsi pelaamaan finaalin omalla kotistadionillaan Allianz Arenalla, kun Chelsealta puolestaan puuttui useita avainpelaajia pelikieltojen takia. Didier Drogban ja Petr Čechin sankariteot kuitenkin toivat Mestarien liigan pokaalin ensimmäistä kertaa Lontooseen.

2014 – Atlético Madrid

Sergio Ramos tasoitti loppuottelun lisäajalla. (Kuva: Getty)

Jalkapallo voi olla välillä niin, niin julmaa. Kauden 2013/2014 Mestarien liigan finaali osoitti juurikin sen.

Atlético Madrid oli vain minuuttien päässä ensimmäisestä Mestarien liiga -voitostaan, kunnes Sergio Ramos puski loppuottelun tasoihin lisäajan viimeisellä minuutilla. Atléticon kivenkova puolustus petti aivan viime hetkillä, eikä raitapaidoilla ollut enää voimia uuteen nousuun. Real Madrid meni jatkoajalla menojaan ja voitti mestaruuden lopulta 4-1-lukemin.

Diego Simeonen joukkue oli päihittänyt esimerkiksi AC Milanin, Barcelonan ja Chelsean matkalla Mestarien liigan loppuotteluun. Odottamattomien finalistien upea taival kuitenkin päättyi seuran suurimman verivihollisen käsittelyssä. Lohdutukseksi Atlético pääsi kuitenkin juhlimaan seuran ensimmäistä La Ligan mestaruutta 2000-luvulla.

2017 – AS Monaco

Kaudella 2016/17 AS Monacon joukkue koostui useista nuorista huippulupauksista. (Kuva: Getty)

Kuten Ajax tänä vuonna, AS Monaco suoritti melkoisen ihmeen selviytyessään Mestarien liigan välieriin kaudella 2016/17.

Leonardo Jardimin nuori mutta nälkäinen joukkue voitti lohkonsa ja pudotti Manchester Cityn heti ensimmäisellä pudotuspelikierroksella. Puolivälierissä Borussia Dortmund puolestaan jäi ranskalaisten jalkoihin yhteismaalein 6-3. Välierissä Juventus kuitenkin osoittautui liian kovaksi vastukseksi, kun italialaiset voittivat kummankin osaottelun ja etenivät finaaliin.

Monaco, joka voitti saman kauden aikana Ranskan mestaruuden, hajosi heti seuraavana kesänä. Seura tienasi satoja miljoonia myydessään nousevat tähtensä, esimerkiksi Kylian Mbappén, Bernardo Silvan, Benjamin Mendyn ja Tiemoué Bakayokon kalliilla eteenpäin. Monaco, joka on tällä hetkellä vaarassa pudota Ligue 1:sta sarjatasoa alemmas, tullaan aina muistamaan heidän vuoden 2017 sankariteoistaan.

Eetu Ikola
Twitter: @eetuikola