Turkulaisseurojen välinen muuri paperia – Solomon Duah TPS-paitaan

© Kuva: Tiina Pirilä
Championshipissä viikkokierros! Hyödynnä riskitön veto tai talletusbonus!

Turussa veikkausliigajoukkue FC Interin, ja Ykkösessä pelaavan TPS:n välinen muuri jatkaa murenemistaan. Varsinkin kannattajapuolella hyvin korkeaksi koettu väliseinä purkautuu tällä kertaa hyökkääjä Solomon Duah:n pukiessa päälleen mustavalkopaidan.

26-vuotias Duah aloitti veikkausliigauransa FC Interissä vuonna 2010. Kiteellä syntyneen laiturin saldo maan korkeimmalla sarjatasolla on jo melko mittava; 137 ottelua, 16 maalia. Tammikuussa 2017 Turusta KuPS:iin siirtynyt kiituri jatkoi matkaansa norjalaisen Levanger FK:n riveihin. Sopimus maan kolmannella sarjatasolla pelaavan seuran kanssa päättyi vuodenvaihteessa.

– Solmu tuli vähän yllättäen meille, mutta hän mahtuu tähän kokonaisuuteen tiukan budjettimme raameissa. Hän on hyvässä kunnossa ja tuo vaihtoehdon sekä juoksuvoimaa hyökkäyksemme laitaan. Puolustuksemme vahvistuu vielä, ja sitten joukkueemme on valmiina kaudelle 2019, TPS:n päävalmentaja Tommi Pikkarainen sanoo seuran sivustolla.

Aiemmin tällä talvikaudella turkulaisseurojen välistä aitaa ovat osiltaan kaataneet FC Interiin siirtynyt Miro Tenho, sekä sarjaporrasta aiempaa alemmas matkanneet, FC Interissä sopimuksensa täyteen saaneet Mika Mäkitalo ja Tatu Varmanen. Lisäksi ainakin valtaosan junnuvuosistaan sinimustapaitaa kantaneen, toisen polven pelimies Oliver Kangaslahden tiedetään olleen TPS-miehistön mukana, eikä olisi yllätys, jos Pikkaraisen puheissa puolustuksen vahvistumisesta olisi kyse juuri hänestä.

Championshipissä viikkokierros! Hyödynnä riskitön veto tai talletusbonus!
Edellinen artikkeliBelgian maajoukkuemörssärin ”tulevaisuus hyvin avoin” – maalisaldo kelvannee monella suunnalla
Seuraava artikkeliFC Interin kytkennät Euroopassa toimivat – nyt akatemiajoukkue AS Roman vieraana