Ajax on voittanut Hollannin pääsarjan Eredivisien mestaruuden.

Amsterdamilaisseuran mestaruus varmistui sarjan päätöskierroksella keskiviikkona, kun se voitti De Graafschaapin vieraissa 4-1. Ajaxin maaleista vastasivat Dušan Tadić (2), Nicolás Tagliafico ja Lasse Schöne. Graafschaapin ainokaisen iski Youssef El Jebli.

Eredivisiessä toiseksi tuli PSV, joka jäi Ajaxista kolmen pisteen päähän.

Ajax voitti toissa viikolla myös Hollannin cupin mestaruuden päihittäen loppuottelussa Willem II:n 4-0. Mestarien liigassa se ylsi välieriin, joissa Tottenham oli lopulta parempi vierasmaalisäännön turvin (3-3).

Hienosta eurotaipaleestaan ja tuplamestaruudestaan huolimatta Ajax aloittaa myös ensi kauden pelinsä Euroopassa Mestarien liigan karsintavaiheesta.

Ajax voitti viimeksi Eredivisien mestaruuden kaudella 2013-14. Keskiviikkona saavutettu mestaruuslautanen on Ajaxin 34. Hollannin pääsarjassa. Ajax on Eredivisien historian menestynein seura.

AFC Ajax

@AFCAjax
ONE CHAMPIONSHIP,
SO MANY EMOTIONS!

❌❌❌

#nummer34