Mikä on Ilveksen menestyksen salaisuus? – Tähtipelaajalta odotetaan enemmän: ”Hän tulee vielä”

Tampereen suuriin jalkapalloikoneihin kuuluva Ari Hjelm on seurannut totuttuun tapaan Ilveksen suorituksia Veikkausliigassa tarkalla silmällä. Tupsukorvat ovat pelanneet kauden kaikki viisi ottelua päästämättä maaliakaan. Joukkue on voittanut peleistään kolme ja pelannut kahdesti tasan.
Menestyksekkäät pelaaja- ja valmentajaurat läpi käynyt Hjelm kertoo SuomiFutis-sivustolle, miksi Ilves on ollut niin vakuuttava.
– Ne pelit mitkä olen nähnyt, niin Ilves on kurinalainen paketti. Mikäli vastustajan joukkue ei lähde suunnanmuutoksiin nopeasti, tulee vaikeuksia. Jos Ilveksen antaa ryhmittäytyä koko joukkueen voimin, sitä on vaikea horjuttaa.
– Suoraan harhasyötöstä pitää tehdä suunnanmuutos. Jos peli menee hitaaksi pelailuksi, sillä ei Ilvestä horjuteta, Hjelm toteaa.
Toimiva puolustuspeli kulminoituu maalivahti Mika Hilanderiin.
– Hilander on pelastanut sen 1-2 tilannetta peliä kohden. Puolustus toimii hyvin ja sitten Hilander pystyy pelastamaan sen pari maalipaikkaa ja organisoi hyvin. Se on se voittavan puolustuksen juttu. Koko joukkue on kurinalainen ja kaikki pelaajat tekevät töitä. Se on heidän ”salaisuutensa”. Ilveksen kärsivällisyys riittää kyllä pelaamaan nollanollaa ja sitten iskemään lopussa se yksi maali.
– Ilveksellä on nuori joukkue, jota on helppo pitää kurissa.
Ilves on tehnyt viiteen otteluun vain neljä maalia, joka ei Hjelmin mukaan ole riittävä määrä pidemmällä tähtäimellä.
– Hyökkäyspää ei kauhean hyvin toimi. Se ei ole missään nimessä toiminut niin hyvin kuin valmentaja on toivonut. Tehtyjen maalien määrä pitäisi olla keskiarvona 1,5-2 tehtyä maalia peliä kohden, jos haluaa menestyä. Lisäksi päästettyjen maalien keskiarvo pitää olla alle 1, joka Ilveksellä onkin kunnossa. Kyllä Ilveksellä on kuitenkin paikkoja ollut enemmän, kuin he ovat tehneet, Hjelm arvioi.
Yksi Ilveksen hyökkäyspään pelaajista, jolta odotetaan tehoja on Emile Paul Tendeng. SJK:sta seuraan palannut senegalilainen on merkkauttanut viidessä ensimmäisessä ottelussa vain yhden maalisyötön. Toki jos joukkuekavereiden viimeistely olisi ollut terävämpää, syöttöjä voisi olla pari enemmän.
Hjelmin mukaan ”Tammelan Taikurilta” ei ole nähty vielä sitä, mitä esimerkiksi kaudella 2016, jolloin hänet valittiin vuoden liigapelaajaksi.
– Ei ehkä vielä, mutta voisin kuvitella, että hän tulee vielä. Hän pääsi henkisesti raskaiden vuosien jälkeen kotiin. Uskoisin, että hän on edelleen suosittu pelaaja Tammelassa. Jos hän pääsee vähääkään lentoon, niin jälki voi olla tuhoisaa.
Ilves isännöi tiistaina Tammelassa FC Honkaa, joka on kerännyt viidestä ottelustaan yhdeksän pistettä.
– Honka on nimenomaan se vanha Honka. Pelaa, pelaa ja pyörittää sitä palloa pelaajalta toiselle. Jos se ei nopeudu, niin heillä tulee vaikeuksia Ilvestä vastaan. Odotan heiltä juuri niitä nopeampia suunnanmuutoksia, Hjelm ennakoi.
Ilveksen ja FC Hongan välinen ottelu alkaa Tammelassa klo 18.30.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Real Madrid ja Barcelona julkistivat pelaajakaupat peräperään & Luka Modric siirtyy uuteen seuraan
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- Chelsea on seurajoukkueiden maailmanmestari! Antoi finaalissa oppitunnin PSG:lle
- Gnistanilta kova suoritus vajaalla – maalivahti ajettiin ulos alkutahdeilla
- Ilves hankkimassa pelaajan Simo Valakarin seurasta
- Ruotsi antoi myrskyvaroituksen EM-kisoissa – altavastaajasta tullut pelote suurille: ”Joukkueet ovat avaamassa silmänsä”
- Entinen Liverpool-tähti jättää Saudi-Arabian kentät
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- Entinen Liverpool-tähti jättää Saudi-Arabian kentät
- Ilves hankkimassa pelaajan Simo Valakarin seurasta
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- Chelsea on seurajoukkueiden maailmanmestari! Antoi finaalissa oppitunnin PSG:lle
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Gnistanilta kova suoritus vajaalla – maalivahti ajettiin ulos alkutahdeilla
- Potkut saanut Stefano Pioli palaa tuttuun seuraan
- Bayer Leverkusen jysäytti lähes 40 miljoonan euron hankinnan