Lähde: Jesse Jorosen Serie A -siirron tiellä sittenkin mutkia matkassa? Brescia harkitsee nyt maajoukkueessakin nähtyä italialaiskonkaria
Kuva: Juha Tamminen
Huuhkajien kakkosvahti Jesse Jorosen on uskottu viime aikoina siirtyvän Serie A:han nousseen Brescian joukkueeseen. Jorosen seura FC Kööpenhamina on hankkinut ensi kaudeksi jo uuden maalivahdin, ja toinenkin saattaa olla tulossa. Suomalaisen siirto vaikuttaa siis erittäin todennäköiseltä, mutta Corriere dello Sportin mukaan osoite ei välttämättä olekaan Brescia.
Italialaislehti kertoo, ettei Jorosen siirtoa ole vielä saatettu loppuun, vaikka näin uskottiin jo tämän viikon aikana tapahtuvan. Sitä ei määritellä tarkemmin, kiikastaako nyt siirtosummasta vai jostain muusta.
Corriere dello Sport kertoo, että vaihtoehtona Joroselle Brescia harkitsee nyt kokeneen 34-vuotiaan italialaistorjuja Emiliano Vivianon palkkaamista. Viviano on Brescialle tuttu veräjänvartija, sillä hän edusti Bresciaa seitsemän vuoden ajan vuosina 2002-2009.
Sen jälkeen Viviano on pelannut Bolognassa, Palermossa, Fiorentinassa, Sampdoriassa ja viime kauden lainalla SPAL:ssa. Seurahistoriasta löytyy vielä kolme muutakin kovaa nimeä – Arsenal, Internazionale ja Sporting Lissabon – mutta kaikissa näissä Vivianon minuutit jäivät käytännössä nolliin.
[readmore from=Joronen-Jesse]
Viime kaudella Vivianolle kirjattiin 17 pelattua Serie A -ottelua, joissa hän päästi yhteensä 25 maalia. Konkari saattaisi olla saatavilla myös paljon Jorosta halvemmalla, sillä muun muassa Transfermarkt Jorosen kohdalla on puhuttu jopa 4,5-5 miljoonasta eurostaarvioi miehen markkina-arvoksi yhden miljoonan.
Viviano on pelannut myös kuusi ottelua Italian A-maajoukkueessa, vuosina 2010-2011. Edessä oli kuitenkin muuan Gianluigi Buffon, joten ykkösvahdin asema oli täyttä utopiaa.
Vivianosta on Corriere dello Sportin mukaan kiinnostunut myös Fiorentina.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Meksiko juhli MM-jatkopaikkaa rajusti – kaduilla 40 tonnia jätettä
- Hollannin päävalmentaja Ronald Koeman myönsi MM-avauksen mokansa: ”Minä olen vastuussa”
- Turkin päävalmentaja reagoi putoamiseen MM-kisoista: ”Järkyttävää”
- Cristiano Ronaldon joukkuekaveri puolustaa Portugalin supertähteä: ”Merkityksetöntä”
- Espanjan teinitähti Lamine Yamal: ”Olen valmis”
- Turkin MM-haaveet murskaksi – ”Olemme hyvin pahoillamme, meitä hävettää”
- Hollantilaistähden pelikunto on ”kysymysmerkki” Ruotsi-pelin alla
- Kohuttu sääntöuudistus nähtiin ensimmäistä kertaa käytössä MM-kisoissa
- Brasilialle isoja uutisia Neymarin pelikunnosta
- Argentiinalaisjuontaja kertoi virheellisesti Lionel Messin isän kuolleen – joukkopotkut
- MM-kisoissa virallinen valitus Lionel Messiin liittyen
- Jalkapallon MM-kisat 20.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Täysi tuntemattomuus nousi miljoonien tietoisuuteen MM-kisoissa – sai nyt siirron uuteen seuraan
- USA vyöryi pudotuspeleihin – ottelun lopussa hämmentävä hetki
- MM-kisoissa syttyi uusi tähti
- Huomasitko? Huuhkajista tuttu pelaaja liittyi Gilla FC:n kakkosjoukkueen mukaan
- Jalkapallon MM-kisat 19.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Marokon kapteeni Achraf Hakimi joutuu oikeuteen raiskaussyytteessä – ”Olen odottanut tätä”
- Nyt tuli tuomio: MM-kisojen skandaalipelaaja sivuun jättiottelusta
- ”Se pilasi kokemukseni” – Englannin valmentaja Thomas Tuchel hermostui, FIFA reagoi