Lehti: Hollantilaislupauksesta käytiin viimeiseen asti hurjaa taistelua – Bayern München soitti pelaajan agentille vielä uuden seuran lääkärintarkastuksen aikana

© Kuva: Juha Tamminen

Liverpool tiedotti torstaina, että se on hankkinut topparilupaus Sepp van den Bergin Hollannin pääsarjaseurasta PEC Zwollesta pitkällä sopimuksella.

Hollantilaispuolustaja van den Bergistä, 17, käytiin hurjaa taistelua Euroopan suurseurojen välillä, mutta Liverpool nappasi hänet lopulta noin 1,5 miljoonan euron diilillä. Summa saattaa noustaa vajaaseen viiteen miljoonaan euroon tiettyjen ehtojen toteutuessa.

Times kertoo, että Bayern München yritti loppuun asti kaapata van den Bergin itselleen. Lehden mukaan Bayern soitti pelaajan agentille lukuisia kertoja, kun van den Berg oli jo Liverpoolin lääkärintarkastuksessa.

Van den Berg debytoi PEC Zwollen edustusjoukkueessa viime kaudella, mutta löi toden teolla läpi vasta tällä sesongilla pelaten 16 ottelua seuran ykkösmiehistössä.