Kakkosesta maajoukkueeseen – vantaalaisseuran pelaaja oli tekemässä MM-karsintahistoriaa
Kakkosessa pelaavan Vantaan Jalkapalloseuran puolustaja Ahmed Said Ahmed debytoi torstaina Somalian A-maajoukkueessa.
Ahmed, 21, pelasi täydet minuutit Somalian voittaessa Zimbabwen MM-karsintaottelussa 1-0. Kyseessä on historiallinen voitto Somalialle, joka ei ollut aiemmin voittanut yhtään MM-karsintapeliä.
Ennen torstaita Somalia oli pelannut 11 MM-karsintaottelua, joista se oli hävinnyt kahdeksan ja pelannut kolmessa tasan.
Somalia lähti otteluun suurena altavastaajana. Se on tuoreimmassa Fifa-rankingissa Afrikan maista Eritrean kanssa viimeisenä, sijalla 202. Zimbabwe on Fifa-rankingissa 112:s.
Samalla katkesi Somalian yli kymmenen vuotta kestänyt voitoton putki virallisissa otteluissa. Somalia oli viimeksi juhlinut voittoa tammikuussa 2009, jolloin se kaatoi Tansanian 1-0. Tuon jälkeen Somalia pelasi 26 virallista ottelua, joista se pelasi yhdessä tasan ja hävisi muut.
Somalia ja Zimbabwe kohtaavat vielä sunnuntaina toistamiseen kaksiosaisen karsintaottelun toisessa osassa.
Ahmed on tällä kaudella pelannut Kakkosen A-lohkossa 13 ottelua. Hän on aiemmin urallaan edustanut myös Nurmijärven Jalkapalloseuraa, Grankulla IFK:ta, Gnistania ja PK-35 Vantaata, jonka paidassa hän pelasi 11 ottelua Veikkausliigassa kaudella 2016.
Eilinen oli hieno päivä
@Huuhkajat tärkeään voittoon Ratinassa ja pelaajamme Ahmed Said Ahmed debytoi Somalian maajoukkueessa pelaamalla 90 min MM-karsinnoissa Zimbabwea vastaan 
. Ottelu päättyi Somalian 1-0-voittoon. Hienoa Ahmed ja tsemppiä vielä toiseen osa-otteluun!
Emotional moment for the whole family.
We are very proud of our bro @casanyoo.
Grateful for our second country #Finland for the opportunity we have received here to achieve our dreams despite coming from a low income family and being raised by a single mom.#Qatar2022 #OceanStars
We are very proud of our bro @casanyoo.
Grateful for our second country #Finland for the opportunity we have received here to achieve our dreams despite coming from a low income family and being raised by a single mom.#Qatar2022 #OceanStars
@CAF_Online | #WCQ
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ranskan penkkipelaajat: ”En sanoisi, että meitä pelottaa”
- Peter Crouch: Tuomari teki oikean ratkaisun hylättyään Norjan maalin – ”Sinun on mentävä maahan…”
- GdS: Paolo Maldini pyrkii houkuttelemaan Pep Guardiolan Italian peräsimeen
- Surkeaa kautta pelaava HJK koki mahalaskun Lahdessa – Rantanen: ”Odotamme paljon enemmän itseltämme”
- Tuomittu pedofiili Messi valmentaa nuoria
- Video leviää: Erling Haaland nähtiin Miamin kuuluisalla yöklubilla heti MM-pettymyksen jälkeen
- MM-kisat päättyivät pettymykseen – valmentajalle heti kenkää
- Gianni Infantino vahvisti: Jalkapallon MM-kisoihin suunnitellaan jättimäistä muutosta
- Nyt tuli uusi tieto – 100 miljoonan Argentiinan MM-supertähti voi siirtyä Valioliigaan
- Sveitsi sai erikoisen punaisen kortin – Argentiina syyllistynyt samaan aiemmin
- Erling Haaland myönsi: ”Olen aivan loppu”
- Zlatan Ibrahimovićilta brutaali tuomio Englannin MM-pelaajasta: ”Yksi mies vajaalla”
- LIVESEURANTA: Englanti MM-välieriin!
- Virallista: Niklas Vidjeskog sai potkut
- Gianni Infantino vahvisti: Jalkapallon MM-kisoihin suunnitellaan jättimäistä muutosta
- Sveitsi pettyi isoon VAR-tuomioon – ”Tällaisella päätöksellä tapetaan peli”
- Erling Haalandin isä kiehui: ”Hyvää työtä, Bellingham ja tuomari”
- Norja raivostui Englannin maalista – näin FIFA selitti kiistanalaisen tilanteen
- FIFA keksi uuden tavan kerätä rahat pois faneilta – hinta 390 euroa
- Video leviää: Erling Haaland nähtiin Miamin kuuluisalla yöklubilla heti MM-pettymyksen jälkeen


