Aki Riihilahti kommentoi HJK:n tähtihankinnan palkasta sosiaalisessa mediassa levinneitä huhuja: ”Ollaan pysytty täysin linjassa”
Kuva: Juha Tamminen
HJK täräytti tiistaina tiskiin kovan luokan siirtouutisen, kun se ilmoitti hankkineensa laitapuolustaja Luis Murillon riveihinsä Kuopion Palloseurasta.
Kolumbialainen Murillo, 29, voitti päättyneellä kaudella Suomen mestaruuden KuPS:n riveissä ja oli pelipaikkansa ehdotonta eliittiä – kuten oli myös viime kaudella. Murillon diili Klubin kanssa on kaksivuotinen.
Murillon siirron myötä huhut pelaajan suuresta palkasta HJK:ssa alkoivat nopeasti jyllätä sosiaalisessa mediassa, erityisesti Twitterissä.
Muun muassa KuPS:n pelaajalegenda Ilja Venäläinen kommentoi Murillon palkka-aihetta Twitterissä. Venäläinen ounasteli huumorimielessä, pitäisikö hänen vetää nappulakengät jalkaan ja palata pelikentille, jos palkkatasot Veikkausliigassa ovat kerta nousseet niin merkittävästi. Venäläinen oli selvästi kuullut, että Murillon tilipussi Klubissa on tuhti.
Jos alla oleva twiitti ei aukea, katso se täältä.
Tämän jälkeen HJK:n toimitusjohtaja Aki Riihilahti kommentoi Venäläisen päivitystä. Riihilahti väitti, että HJK on pysynyt Murillon kohdalla palkkatasossa täysin linjassa aiempien ja jo olemassa olevien tasojen kanssa.
Jos alla oleva twiitti ei aukea, katso se täältä.
Mahtavaa Ilja, maksaisin mielelläni että näkisin sut vielä pelikentillä. Mutta tämän takia ei kannata vielä kaivaa lenkkareita, me ollaan pysytty täysin linjassa meidän aiempien ja jo olemassa olevien tasojen kanssa.
LUE MYÖS:
- Suomalaiskaksikon Mjällby pelaa surkeaa kautta – valmentajalle potkut
- Mestarien liiga: tiistai-illan onnistujat, epäonnistujat ja suurimmat hetket
- Tätä on odotettu pitkään – historiallinen ilta Kreikassa
- KuPS sai nimekkäät eurovastustajat – Miika Nuutinen: ”Pitää pystyä haastamaan jokaista”
- Gnistan ensimmäisenä Veikkausliigan uuteen leijonanluolaan – Jussi Leppälahti: ”Hurmosjoukkue vastassa”
- Gnistan ja KuPS jakoivat pisteet Oulunkylässä – Interillä mahdollisuus nousta sarjakärkeen
- Tässä se on! Ballon d’Or -ehdokkaiden lista vuoden parhaaksi miespelaajaksi nyt julki
- Kuka on vuoden nuori pelaaja? Tässä ovat ehdokkaat palkintoon
- Täyttä ylivoimaa – tässä ovat ehdokkaat parhaaksi valmentajaksi
- Nyt jysähti: MM-kisasensaatio Vozinha on ehdolla maailman parhaaksi maalivahdiksi
- Nyt jysähti: MM-kisasensaatio Vozinha on ehdolla maailman parhaaksi maalivahdiksi
- KuPS sai nimekkäät eurovastustajat – Miika Nuutinen: ”Pitää pystyä haastamaan jokaista”
- Gnistan ensimmäisenä Veikkausliigan uuteen leijonanluolaan – Jussi Leppälahti: ”Hurmosjoukkue vastassa”
- Tässä se on! Ballon d’Or -ehdokkaiden lista vuoden parhaaksi miespelaajaksi nyt julki
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Mika Nurmela lähtee Palloliitosta
- Italian MM-kultaikoni kesti työssään vain kolme peliä
- Raivokas ulostulo Gianni Infantinoa vastaan
- Expressen: Turussa pelanneen Axel Kouamén siirto voi kaatua – Inter on jäämässä ilman osuutta
- Joel Pohjanpalo avasi liigakauden maalitilinsä – Palermo sarjakärjessä