Ex-valioliigapelaajan perhe väittää kuolonkolaria vakuutuspetokseksi – epäilee miehen olevan elossa
Kuva: Getty Images
Englantilainen jalkapalloyhteisö pysähtyi toukokuussa 2018, kun entinen valioliigapelaaja Jlloyd Samuel menehtyi auto-onnettomuudessa. Muun muassa Aston Villaa ja Boltonia edustanut Samuel törmäsi Range Roverillaan pakettiautoon, ja hänen autonsa syttyi tuleen. Juuri lapsensa kouluun vienyt Samuel menehtyi turmapaikalla.
Nyt Jlloyd Samuelin perhe on kuitenkin esittänyt uskaliaan väitteen. Sen mukaan Samuelin vaimo olisi lavastanut miehensä kuoleman vakuutuskorvauksen takia, ja pelaaja olisi edelleen elossa.
Menehtyneen pelaajan sisko Leslie-Ann Samuel ja sisarusten vanhemmat ovat valittaneet siitä, ettei kuolemansyyntutkija ja Chesterin poliisi sallineet perheen tehdä omia DNA-testejään palaneesta autosta löytyneille ruumiinjäänteille. Perhe uskoo, ettei Samuel istunut ratin takana kolarin sattuessa.
Leslie-Ann Samuel julkaisi kuolemansyyntutkijan lähettämän kirjeen, jossa kerrotaan, että Jlloyd Samuelin ruumis oli tunnistettu hammaskartasta ja sairaalassa kaksi päivää kolarin jälkeen otetuista röntgenkuvista. Sisar uskoo veljensä olevan yhä elossa.
– Jlloyd me näemme pian, tässä elämässä. Jlloyd-veli, me tiedämme että elät ja voit hyvin. Tiedämme, ettei patologien DNA ole sinun DNA:tasi. Sataprosenttisesti… valheita, Leslie-Ann Samuel kirjoitti somessa.
Cheshiren poliisi on kiistänyt jyrkästi perheen esittämät syytökset ja vakuuttaa onnettomuustutkinnan tulleen toteutetuksi oikein.
Jlloyd Samuelilla ja hänen leskellään Emmalla on kolme yhteistä lasta. 37-vuotiaana menehtynyt Samuel pelasi Valioliigaa Aston Villassa ja Boltonissa kaikkiaan 11 kauden aikana. Hänet nähtiin myös pari kertaa Trinidad & Tobagon A-maajoukkueessa, sekä useaan otteeseen Englannin juniorimaajoukkueissa.
Lähde: Daily Mail
LUE MYÖS:
- Onko tässä mitään järkeä? Harry Kane pani historiakirjat uusiksi
- Jussi Leppälahti tuimana: ”Ehkä pienen kritiikin siemenen heitän tuohon Veikkausliigan jatko-ohjelmaan”
- Tragikoominen näky – IFK Mariehamnin toppari miinoitti joukkueensa loppukauden
- 17-vuotias keskikenttäpelaaja tekee IFK Mariehamnin maalit – ”On kyllä aika poikkeuksellinen talentti”
- Lukas Hradeckyn pomo: En ole tyytyväinen
- Ranskan toiseksi menestynein seura rajussa ahdingossa – pelottava esimerkki
- Cristiano Ronaldon maajoukkueura jatkuu
- Luis de la Fuente nimesi ensimmäisen ryhmänsä MM-kullan jälkeen – kaksi uutta kasvoa mukaan
- Katso: Espanjan joukkue nimetty Pikkuhuuhkajat-otteluun – suurseurojen nuorukaiset Tammelaan
- Viljami Sinisalo palasi Celticin tolppien väliin – Eurooppa-liiga käyntiin tappiolla
- Kuka Pohjanpalo? Norjalaishyökkääjä loistaa yllättäen Palermon kuumimpana maalipyssynä
- Katso: Espanjan joukkue nimetty Pikkuhuuhkajat-otteluun – suurseurojen nuorukaiset Tammelaan
- Haastattelu: Matias Siltanen jäi Djurgårdeniin taistelemaan Ruotsin mestaruudesta – ”Kaksijakoiset fiilikset”
- Yhdysvalloissa tapahtuu jotain poikkeuksellista – 16-vuotias poika mättää tehoja samaa tahtia Lionel Messin kanssa
- Johan on valinnanvaraa: Jürgen Klopp nimesi kaksi erillistä kokoonpanoa Saksasta
- Luis de la Fuente nimesi ensimmäisen ryhmänsä MM-kullan jälkeen – kaksi uutta kasvoa mukaan
- Brasilialainen teinipoika, 14, on futismaailman kuumimpia tulevaisuuden nimiä – somessa miljoonia seuraajia
- Viljami Sinisalo palasi Celticin tolppien väliin – Eurooppa-liiga käyntiin tappiolla
- 6-0! HJK murskavoittoon UEFA Youth Leaguessa
- Haastattelu: Jacob Friis perusteli pelaajavalintojaan – tästä syystä huippulupauksia jäi ulos