Veikkausliigassa pelaava Helsingin IFK kertoo neljän pelaajan jättävän seuran. Njazi Kuqi, Xhevdet Gela, Samuel Haglund sekä Hussein Mohamed eivät jatka tähtirinnoissa ensi kaudella.

Kuqin sopimus HIFK:ssa päättyi tähän kauteen, kun taas Gelan, Haglundin ja Mohamedin kontrahdit on seuran mukaan purettu.

Suomen A-maajoukkueessakin pelannut ja uraa ulkomaan kentilläkin luonut hyökkääjä Kuqi, 36, solmi HIFK:n kanssa kauden 2019 kattavan sopimuksen viime joulukuussa. Isoin odotuksin stadilaisseuraan liittynyt järkälemäinen kärki jämähti kuitenkin yllättäen penkkimieheksi. Peliaikaa kertyi reilun 140 minuutin verran kuudessa liigapelissä.

HIFK:n norjalainen päävalmentaja Tor Thodesen perusteli Kuqin vähäistä peliaikaa kauden aikana vedoten joukkueen sisäiseen kilpailuun. Silloin luotsi antoi ymmärtää, ettei Kuqin juoksuvoima riitä HIFK:n aktiiviseen ja prässäävään pelityyliin.

29-vuotias keskikenttäpelaaja Gela pelasi Veikkausliigaa HIFK:ssa jo kaudet 2016-2017 ja siirtyi viime talvena yhden välivuoden jälkeen takaisin Helsinkiin seuran varmistettua nousunsa takaisin pääsarjatasolle. Gela jäi kuitenkin päättyneellä kaudella pieneen rooliin, ja hänet nähtiin kentällä lopulta vain viidessä ottelussa alkukauden aikana.

Laiturina viihtyvä Haglund, 22, siirtyi punapaitoihin täksi kaudeksi Ruotsista, jossa hän edusti Oskarshamn AIK:ta kahden kauden ajan. Haglund tuli kentälle kahdessa ottelussa kauden aikana.

Mohamed, 22, siirtyi HIFK:hon kauden 2018 alla FC Viikingeistä ja oli isossa roolissa nousukaudella 2018 pelaten yhteensä 20 ottelua. Tällä kaudella Mohamed pelasi vain kolme liigakamppailua.