Veikkausliigan hopeajoukkue Inter aktivoi profiilipelaajansa optiovuoden – pari lähtijääkin kerrottiin

© Kuva: Juha Tamminen
Honka ja KuPS Veikkausliigan huippuottelussa! Lue ennakko & lunasta talletusbonus!

Veikkausliigassa hopeasijalle yltänyt Inter Turku on tiedottanut ensi kauden joukkueensa rakennusvaiheista. Konkreettisena sopimusuutisena Inter kertoo aktivoineensa keskikenttäpelaaja Álvaro Muñizin sopimukseen sisältyneen optiovuoden.

31-vuotias espanjalainen oli terveenä ollessaan käytännössä aina selvä valinta Interin avaukseen. Hän kellottikin joukkueen kolmanneksi kovimmat peliminuutit Filip Valencicin ja Miro Tenhon jälkeen.

Lisäksi Interillä on voimassaolevat sopimukset Juuso HämäläisenAleksi PaanasenElias Mastokankaan ja Benjamin Källmanin kanssa. Källman pelaa tosin tällä hetkellä lainalla norjalaisessa Viking Stavangerissa.

Parista lähtijästäkin kerrottiin. Varmuudella Interin hyvästelevät Hanson Boakai ja Daniel Kamy. Boakai sai kaudella 2019 peliaikaa vain 45 minuuttia kahdessa sarjaottelussa. Kamy nähtiin kentällä yhdeksässä pelissä.

Ensi kauden joukkueen rungon uskotaan koostuvan päättyneen kauden joukkueen pelaajista. Seuran tavoite on, että jatkavat pelaajat ovat selvillä marraskuun aikana.

– Kuluneen kauden joukkueen runko oli hyvä ja pyrimme pitämään sen pääosin kasassa. Samalla jatkamme suunnitelman mukaista pelaajabudjetin maltillistamista, Interin tekninen johtaja Vesa Mäki selvittää seuran kotisivuilla.

– Käytännössä tämä toteutetaan suurelta osin sopimuspelaajien määrää tarkistamalla. Kun meillä tänä vuonna oli 23 sopimuspelaajaa, on vastaava lukema tulevalle kaudelle noin 18-19. Samalla tulemme nostamaan edustusjoukkueeseen entistä enemmän omia akatemiapelaajiamme, joista osa alkaa harjoitella edustusjoukkueen mukana jo tämän kuun aikana.

Interin valmennusryhmä jatkaa ensi kaudella entisellään. Päävalmentajana jatkaa José Riveiro, apuvalmentajana Sergio Almenara, fyysisenä valmentajana Michel Bellver ja maalivahtivalmentajana Jani Meriläinen.

Honka ja KuPS Veikkausliigan huippuottelussa! Lue ennakko & lunasta talletusbonus!