Virallista: Petri Vuorinen Honkaan – luvassa monipuolinen rooli

© Kuva: Juha Tamminen

Petri Vuorinen on liittynyt Hongan organisaatioon.

Honka tiedotti maanantaina Vuorisen siirtyvän seuran Kakkosessa pelaavan akatemiajoukkueen päävalmentajan Riku Paularinteen avuksi.

Kyseessä ei ole suinkaan Vuorisen ainoa rooli seurassa, sillä luotsin työnkuvaan kuuluu myös pelaajakoordinointi- ja valmennustehtävät. Hongan tiedotteen mukaan Vuorinen työskentelee myös Sami Hyypiä -akatemian Elite-toiminnan parissa.

– Vuorinen istuu meidän valmennusryhmäämme erinomaisesti. Hänen tulonsa myötä roolit ja toimenkuvat napsahtavat loistavasti kohdalleen. Hän tuo meille osaamisellaan paljon lisää ja vastavuoroisesti oppii ehkä myös meiltä jotain, Hongan Hexi Arteva totesi seuran julkaisemassa tiedotteessa.

– Neuvottelu- ja tutustumisprosessi Peten kanssa oli pitkä ja perusteellinen, ja siksikin fiilis on nyt varma ja hyvä.

Vuorinen valmensi viime kaudella VPS:aa heinäkuuhun saakka.