Mestaruusjuhlat saivat synkän käänteen Uruguayssa – kannattaja ammuttiin

© Kuva:
Valioliigassa Arsenal yrittää ottaa Wolvesia kiinni! Lue ennakko ja lunasta talletusbonus!

Uruguayn suurseura Nacionalin kannattaja kuoli sunnuntaina juhliessaan seuran 47. pääsarjamestaruutta.

Nacional kruunattiin mestariksi kahden vuoden tauon jälkeen sen voitettua Peñarolin 1-0.

ESPN:n mukaan yksi Nacionalin kannattaja ammuttiin seuran toimiston lähellä Montevideossa. Sosiaalisessa mediassa on pyörinyt video, josta voi nähdä, miten noin 500 kannattajaa laulaa kadulla, kunnes kuuluu 6-8 laukausta. Yksi kannattajista kaatui maahan muiden juostessa karkuun. Uhri menehtyi ennen kuin ehti sairaalaan. Toinen kannattaja sai osuman käteensä ja tarvitsi hoitoa.

– Nacional tuomitsee tämän väkivaltaisen teon, jälleen yksi perusteeton surma Uruguayn jalkapallossa, sanoi seura tiedotteessaan ESPN:n mukaan.

Vuonna 2016 Nacionalin kannattajat ampuivat yhden Peñarolin kannattajan ja vahingoittivat kahta muuta, kun Peñarol juhli 125-vuotispäiväänsä. Myös Peñarol tuomitsi viikonlopun tapahtumat ja toivoi syyllisten löytyvän.

Valioliigassa Arsenal yrittää ottaa Wolvesia kiinni! Lue ennakko ja lunasta talletusbonus!