Ostaako brasilialaisseura 34 maalia tehneen huippuhyökkääjän itselleen Internazionalesta? – ”Meillä on alustava yhteisymmärrys”
Kuva: Getty Images
Flamengon kausi on ollut suurmenestys. Seura voitti Brasilian sarjamestaruuden ja dramaattisten vaiheiden jälkeen myös Copa Libertadoresin.
Flamengo päättää kautensa seurajoukkueiden MM-kisoihin, jossa seuralla on mahdollisuus voittaa kauden kolmas pokaali.
Yksi Flamengon kauden ehdottomista avainpelaajista on ollut Gabigol. 23-vuotias hyökkääjä pelaa kuluvan kauden lainalla Flamengossa Internazionalesta. Milanolaisseura ei tiettävästi halua kärkeä takaisin ja haluaisi päästää irti brasilialaishyökkääjästä.
Gabigol on viimeistellyt Flamengolle tällä kaudella 34 maalia 41 ottelussa ja teki Copa Libertadoresin finaalin lisäajalla kaksi maalia, jotka toivat pystin Rio de Janeiroon.
Flamengon seurapresidentin Rodolfo Landimin mukaan seura olisi jo päässyt alustavaan yhteisymmärrykseen Interin kanssa Gabigolin siirrosta. Inter maksoi Gabigolista noin 30 miljoonaa euroa Santosille syksyllä 2016, mutta kärki ei onnistunut vakuuttamaan Euroopassa Interiä tai lainaseura Benficaa.
– Flamengo on keskustellut pitkän aikaa Gabigolin kanssa ja olemme puhuneet myös Interille, jonka kanssa meillä on alustava yhteisymmärrys siirrosta, mutta kaikki riippuu siitä, mitä Gabigol haluaa tehdä, Landim totesi Fox Sportsille.
– Hän toivoi, että tulevaisuudesta puhutaan vasta kauden jälkeen, enkä näe siinä mitään väärää. Gabigol oli hyvin keskittynyt Libertadoresin finaaliin ja näimme, mitä hän kykenee tekemään.
Gabigolin sopimus Interin kanssa kestää kesään 2022 saakka.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Real Madridin yllätysisku Barcelonaan? MM-kultasankarin kaappaus vireillä
- Donald Trump haluaa Fifa-pomo Gianni Infantinon siirtyvän huippuvirkaan
- Valioliigassa muhii jättikauppa – mukana Jeff Bezos
- Pelaajalegenda siirtymässä Belgian päävalmentajaksi
- Chelsea teki seurahistoriansa kalleimman pelaajahankinnan
- Sky Sports: Santeri Väänänen jättää Rosenborgin – uusi seura Saksasta
- Cristiano Ronaldo tykkäsi julkaisusta, jossa Argentiinaa syytetään MM-korruptiosta
- KuPSille niukka tappio Mestarien liigan karsinnoissa – katastrofista ei ole kyse
- Lehti: Luka Modrićin maajoukkueura lähes paketissa, seuratasolla ura jatkuu vielä
- Haastattelu: Näin Teemu Pukki kommentoi HJK:n vaikeaa kautta
- Cristiano Ronaldo tykkäsi julkaisusta, jossa Argentiinaa syytetään MM-korruptiosta
- Lionel Messi: ”Kipu on valtava”
- Sky Sports: Santeri Väänänen jättää Rosenborgin – uusi seura Saksasta
- KuPSille niukka tappio Mestarien liigan karsinnoissa – katastrofista ei ole kyse
- Zlatan Ibrahimović laittoi kommentaattoriuransa pakettiin kesken lähetyksen
- Haastattelu: Näin Teemu Pukki kommentoi HJK:n vaikeaa kautta
- Fifa aloitti tutkinnan MM-finaalin jälkeisistä tapahtumista
- Lehti: Luka Modrićin maajoukkueura lähes paketissa, seuratasolla ura jatkuu vielä
- Uefa asettui Fifaa vastaan – puheenjohtajalta raju temppu
- Chelsea teki seurahistoriansa kalleimman pelaajahankinnan