Paikallislehti: Sami Hyypiä norjalaisseuran tähtäimessä – valmennusura viimein uuteen nousuun?

© Kuva: Getty Images

Norjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelaava Kongsvinger IL harkitsee Sami Hyypiää seuran uudeksi päävalmentajaksi, kertoo paikallislehti Glåmdalen.

Kongsvinger antoi aiemmin tällä viikolla potkut portugalilaiselle Vitor Gazimballe. Seura pyrkii löytämään hänelle korvaajan hyvissä ajoin ennen uuden kauden alkua. Seuran toimitusjohtaja Espen Nystuen ei vielä vahvistanut tai kieltänyt minkäänlaisia neuvotteluita Hyypiän kanssa.

Menestyksekkäällä pelaajaurallaan Hyypiä voitti Mestarien liigan Liverpoolin kanssa vuonna 2005, edustaen viimeiset vuotensa Bayer Leverkusenia. Hän sai ensimmäisen päävalmentajan pestinsä saksalaisseurasta vuonna 2012, käskyttäen seuran ykkösjoukkuetta yhteensä 92 ottelun verran.

Myöhemmin Brightonia ja FC Zürichia valmentanut Hyypiä on viettänyt viimeiset kolme vuotta valmennustehtävien ulkopuolella. Kuusankoskelaisen Kumun kasvatti pelasi yhteensä 105 ottelua Suomen A-maajoukkuepaidassa, toimien myös vuodet 2011-2012 Huuhkajien apuvalmentajana.