Virallista: Jesse Jorosen Serie A -seuran valmentajaruletti jatkuu – potkut saanut luotsi palasi tehtäväänsä
Kuva: Getty Images
Brescia tiedotti maanantai-iltana antaneensa potkut päävalmentajalleen Fabio Grossolle. Grosso ehti valmentaa Bresciaa kolmen ottelun verran, joista seura hävisi kaikki.
Italian paidassa pelaajana maailmanmestaruuden voittanut Grosso saapui Brescian peräsimeen marraskuun alussa Eugenio Corinin korvaajaksi, eikä ehtinyt viettää edes kuukautta roolissaan.
Corini sai potkut marraskuun alussa, mutta Jesse Jorosen edustama seura päätti tehdä Corinin kanssa uuden valmentajasopimuksen vain neljää viikkoa myöhemmin.
Seura tiedotti tehneensä Corinin kanssa sopimuksen sen jälkeen, kun luotsi ja seurapresidentti Massimo Cellino neuvottelivat pitkään ja rehellisesti toistensa kanssa. Tiedotteen mukaan neuvotteluista astui ulos ”uusi päävalmentaja” ja ”uusi seurapresidentti”.
Corini pitää lehdistötilaisuuden tiistaina Bresciassa. Brescia on Serie A:ssa viimeisenä ja on voittanut vain kaksi sarjaottelua tällä kaudella. Joronen on kuulunut Brescian ehdottomiin avainpelaajiin.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ruotsalaiset valittivat tuomaroinnista Ranskaa vastaan – ”Sain kyynärpäästä naamaan”
- Brasilian luottopelaaja sivussa neljännesvälierästä – MM-kisat ohi?
- Ecuador putosi MM-kisoista – valmentaja jättää paikkansa
- Jürgen Klopp: järisyttävä MM-huhu alkaa levitä
- Marcelo Bielsa latasi suorat sanat Uruguayn MM-fiaskosta
- Veikkausliigasta tuttu maalitykki Ashley Coffey löysi uuden seuran
- Lucas Bergströmin kilpailija jättämässä Mallorcan
- LIVESEURANTA: Englanti ja Kongon demokraattinen tasavalta taistelevat neljännesvälieräpaikasta!
- Lionel Messillä ja Kylian Mbappélla kuusi osumaa – ranskalaistähti kommentoi maalipörssin tilannetta
- FIFA selitti, miksi Saksan kohuttu jatkoaikamaali hylättiin
- Chelsean jättänyt Jimi Tauriainen löysi uuden seuran
- Ylen asiantuntija Marianne Miettinen kertoi – tämä voi selittää Euroopan maiden vaikeudet MM-kisoissa
- Ronaldo pyysi Zinédine Zidanea poistumaan Brasilian pukukopista: ”Tunnelma oli karmea”
- Kylian Mbappé ja Ranska tekivät selvää jälkeä Ruotsista MM-kisoissa
- Hollantilaislegendalta kovaa kritiikkiä Ronald Koemanille: ”Mitä valmentajan päässä oikein liikkuu?”
- Jürgen Klopp äimistyi Saksan hylätystä osumasta: ”Arsenal teki 60 prosenttia maaleistaan tuolla tavalla”
- Taas siirtouutisia Seinäjoelta – SJK myy toisenkin pelaajansa
- LIVESEURANTA: Brasilia neljännesvälieriin!
- Yle: Maalitykki palaa KuPSiin
- Erling Haaland laukoi Norjan MM-neljännesvälieriin – seuraavaksi luvassa valtava haaste