HS: Teemu Pukki osallistuu Suomen Urheilugaalaan – pystiä pukkaa?
Kuva: Getty Images
72 vuoden aikana Suomessa on valittu vuoden urheilijaksi vain kaksi joukkuelajien urheilijaa. He molemmat ovat jalkapalloilijoita, niin sanotun ”Kultaisen sukupolven” edustajia. Jari Litmanen pokkasi palkinnon vuonna 1995 ja Sami Hyypiä vuonna 2001.
Tänä vuonna kolmas valinta joukkueurheilijalle ja jalkapalloilijalle voi olla lähellä, sillä Mestaruussarjan viime kauden parhaaksi pelaajaksi valittu ja EM-karsinnoissa kymmenen maalia tehnyt Teemu Pukki on yksi äänestyksen ennakkosuosikeista. Pukin suosikin asema vain korostui, kun Norwich kertoi tiistaina Helsingissä järjestetyssä tiedotustilaisuudessa, että Pukki on läsnä torstaina pidettävässä Urheilugaalassa.
Asiasta kertoo Helsingin Sanomat täältä löytyvässä jutussaan.
[readmore from=Suomen-Urheilugaala]
29-vuotias Pukki ei pelannut viime lauantaina Manchester Unitedia vastaan takareisivamman takia, mutta hän on palannut Norwichin harjoitusvahvuuteen. Suomalaisen pitäisi olla pelikunnossa ensi lauantaina, kun Norwich isännöi Bournemouthia.
Ehdokaslistalla Vuoden urheilijaksi on Pukin lisäksi toinenkin Huuhkajien pelaaja, Bayer Leverkusenin maalivahti Lukas Hradecky. Jalkapallopiireihin voi tulla palkintoja tänä vuonna enemmänkin, sillä Huuhkajilla on hyvät mahdollisuudet olla Vuoden joukkue ja Markku Kanervalla jo kolmannen kerran Vuoden valmentaja.
LUE MYÖS:
- Viiden maalin trilleri – Englanti suli Wembleyllä
- Ylen asiantuntijalla nousi huoli Suomen sankarista: ”Toivon niin paljon”
- Unelmamaalin iskenyt Leo Walta Ylelle: ”No, aika hyvä päivä oli”
- Suomi murskasi vastustajansa – näin Jacob Friis kommentoi Ylelle: ”Monet loistivat”
- Tripla-Jolle! Suomi murskasi San Marinon – maajoukkuedebytantilta hurjat tehot
- Romano: Mo Salah saa rinnalleen maailmanmestarin – yllättävä diili valmis
- Lamine Yamal paljasti, mitä sanoi Lionel Messille MM-finaalin jälkeen
- Koronakohu kasvaa – jo toinen pelaaja ulos maajoukkueesta
- Tässä Huuhkajien hyökkäävä avaus – Lukas Hradecky penkin puolella
- HS: Jacob Friis ei sulattanut keskustelua liittyen Huuhkajien pelaajavalintoihin: ”Minä valitsen pelaajat”
- Lähde: Suomalaislupaus myytiin MLS:sään – pelaaja kieltäytyi ja siirto kariutui
- Sensaatiovoitto Espanjaa vastaan – tässä on Pikkuhuuhkajien EM-karsintalohkon tilanne
- Huuhkajat kohtaa San Marinon Nations Leaguessa – kokoonpano, televisiointi ja lohko
- Zinédine Zidane palasi Ranskan maajoukkueeseen – näin päävalmentajan debyytissä kävi
- Lamine Yamal paljasti, mitä sanoi Lionel Messille MM-finaalin jälkeen
- Näkökulma: KTP varmisti sarjanousun – loppuuko hissiliike viimeinkin?
- Englannin kannattajat tekivät valintansa – vuoden pelaaja on jälleen sama nimi
- HS: Jacob Friis ei sulattanut keskustelua liittyen Huuhkajien pelaajavalintoihin: ”Minä valitsen pelaajat”
- Koronakohu kasvaa – jo toinen pelaaja ulos maajoukkueesta
- Asiantuntijalta kovat luvut tiskiin Pikkuhuuhkajien voitosta: ”Hurja temppu”