Marca: Johan Cruijffin pojasta tulee maajoukkuevalmentaja
Kuva: Getty Images
Espanjalaislehti Marca uskoo, että Ecuador on vihdoin ja viimeinen löytänyt uuden päävalmentajan A-maajoukkueelleen. Ecuador on ollut ilman vakituista päävalmentajaa heinäkuusta saakka, kun edellisen luotsin, kolumbialaisen Hérnan Darío Gómezin sopimus purettiin.
Syksyn aikana Gómezin seuraajaksi on ehditty huhuilla muun muassa Jürgen Klinsmannia ja Fernando Hierroa. Kummankaan kohdalla huhut eivät osuneet oikeaan, mutta kohtalaisen legendaarinen nimi tehtävään on silti valikoitumassa. Marcan mukaan Ecuadorin uusi luotsi on nimittäin Jordi Cruijff, legendaarisen Johan Cruijffin poika.
45-vuotiaan Cruijffin nimitystä ei ole vielä virallistettu. Marcan mukaan sopimus on kuitenkin varma, ja Cruijff tullaan palkkaamaan Ecuadorin maajoukkueen peräsimeen kolmen vuoden pestillä – kattaen siis myös vuoden 2022 MM-turnauksen.
Cruijff pelasi uransa aikana muun muassa Ajaxin junioreissa ja Barcelonassa, isänsä tavoin. Valmentajana hän on silti vielä verrattain vihreä. Cruijff toimi vuosina 2009-2010 maltalaisen Vallettan pelaaja-valmentajana, ja hääri sen jälkeen kyproslaisen AEK Larnacan ja israelilaisen Maccabi Tel Avivin urheilujohtajana.
Ensimmäisen päävalmentajapestinsä hollantilais-espanjalainen otti vastaan vuonna 2017, juuri Maccabi Tel Avivissa. Elokuussa 2018 hän jatkoi töitä kiinalaisessa Chongqing Dangdai Lifanissa. Cruijff jätti tehtävänsä Kiinassa vain pari viikkoa sitten.
[readmore from=Ecuador]
Ecuador-kuvio on luontevaa jatkumoa töille Kiinassa, sillä Cruijffin on palkkaamassa sama mies, joka hänet Kiinaankin vie: Antonio Cordón. Espanjalainen nimitettiin äskettäin Ecuadorin palloliiton urheilujohtajaksi.
Jos Cruijff todella pestiin nimetään, on hänen ensimmäinen ottelunsa maajoukkuevalmentajana 26. maaliskuuta pelattava harjoitusottelu Argentiinaa vastaan. Kesällä edessä on Kolumbiassa ja Argentiinassa pelattava Copa América.
LUE MYÖS:
- Opettaja vaihtoi karttakepin OnlyFansiin ja jalkapalloon – yksi piirre ulkonäössä kiinnitti huomion
- 16-vuotias keskikenttäpelaaja loisti Mestarien liigassa – asiantuntijalta hurja vertaus
- Melkoinen veto: 14-vuotias poika debytoi Ykkösliigassa
- Vanhemmat miehet vikittelevät Maddieta, 17, ja Addisonia, 16, kyseenalaisilla kommenteilla – ”Prinsessani”
- Kroaattipelaaja keksi täysin uuden tavan huijata vastustajaa
- MM-kisatähti kiistää kidnappausväitteet
- Romano: Tässä on Philippe Coutinhon uusi seura
- Virallista: Tässä on James Rodríguezin uusi seura
- Sydney Sweeney kuvattiin alasti jalkapallon kanssa – tämä näky valtasi somen
- Tähtitoimittaja on nähnyt tarpeeksi – kova väite Cristiano Ronaldosta
- Virallista: Tässä on James Rodríguezin uusi seura
- Maailmalla taivastellaan 18-vuotiaan hyökkääjän tilastoja: ”Todella mielenkiintoista”
- Kroaattipelaaja keksi täysin uuden tavan huijata vastustajaa
- No nyt: Cristiano Ronaldo ja Al-Nassr saavuttivat ikivanhan maailmanennätyksen
- Glen Kamara aloittanut kauden vahvasti – sivusto paljastaa positiivisen trendin
- Tähtitoimittaja on nähnyt tarpeeksi – kova väite Cristiano Ronaldosta
- Sydney Sweeney kuvattiin alasti jalkapallon kanssa – tämä näky valtasi somen
- Romano: Tässä on Philippe Coutinhon uusi seura
- MM-kisatähti kiistää kidnappausväitteet
- Vanhemmat miehet vikittelevät Maddieta, 17, ja Addisonia, 16, kyseenalaisilla kommenteilla – ”Prinsessani”