Suomalaispelaaja avasi työttömän futaajan karua arkea: ”Aika monet yöunet on tullut menetettyä”
Kuva: Juha Tamminen
Talvi on Suomessa aikaa, jolloin seurat hankkivat uusia pelaajia ja joukkueet alkavat muotoutua. Joillain pelaajilla tilanne on se, ettei sopimusta ole välttämättä talvella minkään seuran kanssa.
Muun muassa Viron pääsarjaa pelannut Akim Sairinen kertoi JPY:lle (Jalkapallon pelaajayhdistys), minkälaista on sopimuksettoman pelaajan arki. Sairinen on päässyt harjoittelemaan Pelaajayhdistyksen järjestämillä leireillä, jotka on suunnattu nimenomaan sopimuksettomille pelaajille.
Viime kaudella Sairinen pelasi 36 ottelua Viron pääsarjaaa JK Tammekan riveissä. Sairinen odottaa tällä hetkellä, että hänen agenttinsa soittaisi, ja joku seura haluaisi hankkia hänet. Odottavan aika on pitkä.
– Henkilökohtaisesti tämä on aika stressaavaa. Ei tiedä yhtään mitä voi tapahtua. Huomenna voi jo kuulua jotain, tai ensi viikolla tai vasta viikkojen päästä. Koko ajan pitää olla valmiustilassa. Epätietoisuus on aika stressaavaa ja aika monet yöunet on tullut menetettyä, Sairinen kertoo avoimesti JPY:n nettisivuilla.
Sairisen kohdalla agentti hoitaa neuvottelut.
– En ole itse ollut hirveästi yhteydessä seurojen kanssa, mutta olen kuitenkin korvat kuulolla. Jos minulla ei olisi agenttia, niin varmasti olisin silloin aktiivisemmin yhteydessä suoraan seuroihin, Sairinen kertoo.
Sairinen on pelannut pääasiassa ulkomailla viime vuosina. Viron pääsarjan lisäksi tutuksi on tullut Norjan neljänneksi korkein sarjataso, jonne puolustaja lähti kaudeksi 2018 FK Gjovik-Lynin riveihin.
– Vuoden 2017 JPY-leirin jälkeen minulla ei ollut virityksiä enkä tiennyt mihin päätyisin, mutta leirin jälkeen yksi agentti otti minuun yhteyttä ja kysyi halukkuudestani lähteä Norjaan. Halusin tarttua siihen tilaisuuteen ja se oli kiva kokemus, vaikka jalkapalloilullisesti se ei ollut niin antoisa reissu. Muuten se oli ihan hyvä ja oli haastavaa lähteä nuorena ensimmäistä kertaa ulkomaille. Se kehitti ja kasvatti minua ihmisenä. Se oli isoin hyppäys minulle oman mukavuusalueeni ulkopuolelle, Sairinen avasi.
Suomessa Sairinen on pelannut Ykköstä EIF:n riveissä. Topparin toiveena on löytää uusi seura mahdollisimman nopeasti.
– Kaikki käy. Suurin toive olisi päästä kovempaan joukkueeseen ja ottaa uralla askel eteenpäin. Olen kiinnostunut kansainvälisistä asioista ja ulkomailla oppii uusista kulttuureista ja ihmisistä. Jos valittavana on kaksi yhtä hyvää vaihtoehtoa Suomesta ja ulkomailta, valitsisin siinä tapauksessa joukkueen ulkomailta. Mikään vaihtoehto ei ole kuitenkaan poissuljettu, Sairinen avaa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kaksi rankkaria ei riittänyt, Tampereella päädyttiin pistejakoon
- Suru-uutinen Etelä-Afrikan leiristä
- Pinnan alla kuplii, mutta Gijónin häpeän uhka leijuu ilmassa
- Brittimediassa spekuloidaan yhä Skotlannin jatkomahdollisuuksia MM-kisoissa – tämän se vaatisi
- Uruguayn maalivahdin katastrofikisoille ei ole vertaista koko MM-historiassa
- Ruotsin MM-pelaajan kisat jäävät kesken
- Iranin kapteenilta palautetta FIFA:lle ja Gianni Infantinolle: ”Katastrofaalinen MM-turnaus”
- Norja jätti kaikki tähtipelaajansa penkille – näin päävalmentaja perusteli
- Marcelo Bielsa: En antanut Uruguaylle mitään – ”Epäonnistuin”
- Espanjan MM-pelaajan kisat saattavat olla ohi – ”Hän kärsi paljon”
- Portugalin MM-pelaajasta maksettiin maltaita – tässä on uusi seura
- Vinícius Júniorin maali hylättiin – Brasilian jalkapalloliitto vaatii tuomarikieltoa
- Lionel Messin uusi patsas herättää kaksimielisiä mielleyhtymiä
- Lionel Messi penkillä Argentiinan seuraavassa MM-pelissä
- Uruguayn maalivahti halusi itse tulla vaihtoon jättimokansa jälkeen
- Huippupelejä luvassa – Hollannin ja Japanin seuraavat MM-vastustajat selvillä
- LIVESEURANTA: Norja tuhri pilkun – tähdet edelleen penkillä
- Veikkausliigasta tuttu toppari miljoonasiirrolla Puolan suurseuraan
- Tässä valinnassa Brasilia epäonnistui – rooli jäänyt todella pieneksi
- Nyt tuli kova päätös: Erling Braut Haaland penkitetty huippuottelussa