Mestarien liigan yllättäjä Atalanta lähellä jo puolivälieräpaikkaa – Tottenham hampaaton Leipzigia vastaan
Kuva: Getty Images
Atalanta oli viime kaudella Serie A:n suuri yllättäjä. Nyt se on lähellä myös paikkaa Mestarien liigan kahdeksan parhaan joukossa.
Atalanta raivasi tiensä pudotuspeleihin vaisun startin jälkeen, mutta neljännesvälierien koittaessa se oli valmis. Loukkaantumissuman riepottelema Valencia sai lähteä kotimatkalle Italiasta tyly 1-4 -tappio niskassaan.
Evakkostadionilla Milanossa pelattu ottelu oli alusta lähtien Atalantan hallussa. Valencia-vahti Jaume Domenech suoritti vielä kahdeksannella minuutilla häikäisevän torjunnan Mario Pasalicin yritykseen, mutta kahdesti joutui hänkin silti taipumaan jo ensimmäisellä 45-minuuttisella. Ensin Hans Hateboer ohjasi lähietäisyydeltä 1-0 (16. minuutti), ja hieman ennen taukoa Josip Ilicic laukoi boksin rajalta taukolukemiksi 2-0. Valencian paras paikka oli, kun Ferran Torres laukoi kerran etutolppaan.
Toisella puoliajalla Valenciakin oli paremmin pelissä mukana, mutta Remo Freuler ja Hateboer illan toisellaan tekivät numeroiksi jo 4-0, kun ottelua oli pelattu reilu tunti. Valencian Denis Tsheryshev kavensi 66. minuutilla numeroiksi 4-1. Vaikka Valencia loikin loppua kohti useita erinomaisia maalipaikkoja, ei enempää maaleja nähty. Atalanta otti komeiden maaliensa myötä selkeän voiton, ja Valencialla on kotipelissään kenties liian iso takamatka kirittävänään.
Lontoossa Tottenham oli selkeä altavastaaja RB Leipzigia vastaan, ja etenkin ottelun alussa lähes jyrän alla. Kapteeni Hugo Lloris piti torjunnoillaan Tottenhamin mukana otteluparissa, sillä maaleja nähtiin kuitenkin vain yksi. Sen viimeisteli toisella puoliajalla rankkarista Leipzigin Timo Werner. Näin Leipzig lähtee kotipeliinsä 1-0 -johtoasemassa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Juventus nojaa ”tuttuun ja turvalliseen” – tämä ikämies seuraavaksi vahvistukseksi?
- Ennätykset paukkuivat – Bodø/Glimtin hyökkääjä sai siirron toiseen Mestarien liiga -seuraan
- Kun on kuuma niin on kuuma – Veikkausliigassa nähtiin harvinaislaatuinen maali
- Nyt se on virallista: ranskalaisseura kahmi kesän isoimman pelaajahankinnan!
- Veikkausliigassa iso käänne – FC Inter ampui itseään jalkaan
- MM-kisoissa loistanut maalivahtisankari sai ison siirron
- Neymar teki kaksi maalia ja hölmöili pelikiellon
- Lauantai oli synkkä päivä Veikkausliigan kärkihaastajille
- Itävallassa melkoinen yllätys: tennistähti vaihtaa mailan nappulakenkiin
- Mark van Bommel MM-kisajoukkueen peräsimeen
- MM-kisoissa loistanut maalivahtisankari sai ison siirron
- Lauantai oli synkkä päivä Veikkausliigan kärkihaastajille
- Kuka ansaitsee Ballon d’Orin? Luis Figo nimesi oman suosikkinsa
- Jürgen Klopp kertoi suunnitelmansa – näin Saksasta tulee jälleen voittava joukkue
- Neymar teki kaksi maalia ja hölmöili pelikiellon
- Jürgen Klopp latasi suorat sanat saksalaismedialle: ”Lähden heti, jos…”
- Lähteet: MM-kultaa voittanut saksalaislegenda palaa maajoukkueeseen
- HJK vahvisti erittäin nimekkään lainahankinnan
- Itävallassa melkoinen yllätys: tennistähti vaihtaa mailan nappulakenkiin
- Mark van Bommel MM-kisajoukkueen peräsimeen