Telegraph: Manchester City varautuu Pep Guardiolan lähtöön – seuralla on kaksi vaihtoehtoa espanjalaisen seuraajaksi

© Kuva: Getty Images

Brittilehti The Telegraph kirjoittaa, että Manchester Cityllä on kaksi vaihtoehtoa Pep Guardiolan seuraajaksi seuran managerina, jos espanjalainen päättää jättää joukkueen päävalmentajan tehtävät.

Guardiola puntaroi asemaansa ja odottaa selvyyttä Manchester Cityn tilanteeseen sen jälkeen, kun Euroopan jalkapalloliitto Uefa sulki Cityn ulos Mestarien liigasta seuraavaksi kahdeksi kaudeksi talouden reilun pelin sääntöjen rikkomisen takia.

Manchester City valittaa asiasta urheilun kansainväliselle tuomioistuimelle CAS:lle. Jos Guardiola kokee, että hänen ei ole mielekästä jatkaa seuran päävalmentajana, on Cityllä Telegraphin mukaan kaksi vaihtoehtoa: Mauricio Pochettino ja Brendan Rodgers.

Pochettino sai potkut Tottenhamista syyskaudella, eikä ole sittemmin valmentanut. Rodgers puolestaan toimii tällä hetkellä Leicesterin managerina.