Brasilialaispelaaja muisteli kohtaamisiaan Real Madridin supertähtiä vastaan: ”Yhtäkkiä hän yritti talloa jalkani päälle”
Kuva: Getty Images
Brasilialaispelaaja Iriney Santos da Silva on kertonut ESPN:lle hauskoja tarinoita ajaltaan Espanjan kentillä.
Iriney, 38, ei ollut kotimaassaan järin suuri nimi, mutta hän pelasi Espanjassa yli kymmenen vuotta edustaen tuona aikana kuutta eri seuraa. Muutama vuosi sitten uransa lopettaneen brassipelurin mieleen ovat jääneet erityisesti kamppailut Real Madridin supertähtiä vastaan.
– Voitimme Celta Vigossa kahtena vuonna peräkkäin Real Madridin Santiago Bernabéulla. Ensimmäisellä kerralla voitimme Galácticosit vuonna 2005 yli 80 000 ihmisen edessä.
– Vanderlei Luxemburg oli heidän valmentajansa ja heidän joukkueessan pelasivat Ronaldo, Roberto Carlos, Raúl, Robinho, Júlio Baptista, David Beckham, Guti… Se oli ihan hullua, että voitimme 3-2.
– Toisella kerralla voitimme 2-1. Silloin heidän riveissään pelasivat Iker Casillas, Fabio Cannavaro, Sergio Ramos, Guti, Robinho, Ronaldo, Raúl, David Beckham, Ruud van Nistelrooy ja heitä valmensi Fabio Capello. Bernabéu oli täynnä sinäkin päivänä ja me voitimme taas.
Iriney päätyi toisessa ottelussa kahnaukseen turhautuneen Beckhamin kanssa.
– Hän aloitti vaihtopenkillä ja tuli kentälle, kun peli oli tasatilanteessa. Yhdessä tilanteessa hän yritti yhtäkkiä talloa jalkani päälle. Hän oli vihainen ja yritti astua jalalleni, mutta minä väistin.
– Sanoin hänelle: ”Kuunteles, David ystäväiseni. Oletko todella asunut täällä Madridissa neljä vuotta, mutta et puhu sanaakaan espanjaa? Painu vittuun”. Sanoin myös jotain muita juttuja, joita teidän ei sovi julkaista.
– Roberto Carlos sai rauhoiteltua minut. Hän on mahtava tyyppi. Vaihdoin pelipaitoja hänen kanssaan.
Muutama vuosi myöhemmin Iriney kohtasi Real Betisiä edustaessaan toisen Real Madridin legendapelaajan, Los Blancosin kaikkien aikojen maalintekijän Cristiano Ronaldon.
– Se oli vuonna 2011 Bernabéulla. Me pelasimme todella hyvin ensimmäisellä puoliajalla ja lähdimme tauolle 0-0-tilanteessa, mutta lopulta he voittivat pelin 4-1.

LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Surkeaa kautta pelaava Ilves päästi viisi maalia – Joni Lehtonen: ”Anteeksiantamaton suoritus”
- Huuhkajat haastaa Saksan – Friis: ”Avainasemassa on se, että…”
- Jättiyllätys Italiassa: AC Milanin portugalilaistähti haluaa vaihtaa maisemaa
- Expressen: Miika Takkulan AIK saamassa jättitarjouksen pelaajastaan
- PSG voitti taas Mestarien liigan – Arsenal kaatui pilkuilla
- Näillä avauskokoonpanoilla PSG ja Arsenal iskevät Mestarien liigan finaaliin!
- Raheem Sterling pidätetty – epäillään ajamisesta huumausaineiden vaikutuksen alaisena
- Neymar loukkaantui – päätös MM-kisoista tehty
- Valioliigasta kajahtaa: Arne Slot ulos Liverpoolista
- Huippukauden Hollannissa pelannut Juho Kilo kutsuttiin Huuhkajiin
- Neymar loukkaantui – päätös MM-kisoista tehty
- KuPS-pelaajan vangitsemisesta lisätietoja
- Argentiinalaisilla on nyt uusi suosikkipelaaja, eikä hän tule omasta maajoukkueesta
- Naatan Skytältä koruton näkemys saamastaan palkinnosta: ”En pidä sitä oikeastaan minään”
- PSG voitti taas Mestarien liigan – Arsenal kaatui pilkuilla
- Virallista: Marcus Forss jättää Middlesbrough’n
- Raheem Sterling pidätetty – epäillään ajamisesta huumausaineiden vaikutuksen alaisena
- LIVESEURANTA: PSG on Mestarien liigan voittaja – Arsenal kaatui rankkareilla!
- Huippukauden Hollannissa pelannut Juho Kilo kutsuttiin Huuhkajiin
- Valioliigasta kajahtaa: Arne Slot ulos Liverpoolista