”Säälittävää, Liverpool” – valioliigapelaajien itsekkyys kriisiaikana puhuttaa Englannissa

© Kuva: Getty Images

Erittäin monen Bundesliigan, La Ligan ja Serie A:n joukkueen pelaajat ovat suostuneet palkanalennuksiin akuutin koronakriisin aikana seuroja ja näiden työntekijöitä tukeakseen. Valioliigassa on kuitenkin toinen ääni kellossa.

Vaikka Valioliiga on maailman rikkain jalkapallosarja, ovat sen pelaajat kieltäytyneet esitetystä 30 prosentin palkkaleikkauksesta koronaviruspandemian pitäessä sarjoja tauolla. Kaikki 20 valioliigaseuraa olivat tukeneet esitystä 30 prosentin palkkojen alennuksesta.

Valioliigan pelaajayhdistys PFA perusteli päätöstä sillä, että palkkaleikkaus merkitsisi Ison-Britannian valtionkassalle kaikkiaan 227 miljoonan euron verovajetta 12 kuukauden aikajänteellä.

– Se tapahtuisi kansallisen terveydenhoitoalamme ja muiden valtiollisten palveluiden kustannuksella, PFA:sta todettiin.

PFA:n päätöstä ei otettu hyvin vastaan, vaan sen kerrottiin todistavan pelaajien itsekkyyttä. Moni ehdotti ylläolevan twiitin kommenttiosiossa ”helpoksi lääkkeeksi” sitä, että pelaajat voisivat yksinkertaisesti leikata 30 prosenttia nettopalkoistaan. Näin verot menisivät edelleen valtionkassaan. Guardianin mukaan valioliigapelaajat tienaavat tällä kaudella keskimäärin noin 70 000 euroa viikossa.

Mikäli valioliigakautta ei voida pelata loppuun, joutuisi Valioliiga mahdollisesti maksamaan TV-oikeuksien haltijoille takaisin peräti 866 miljoonaa euroa.

– Olen huolissani siitä, minkä käänteen jalkapallokeskustelut saivat tänään. Eivät ihmiset halua nähdä kansallispelimme sisäistä tappelua kriisin aikana, digi-, kulttuuri-, media- ja urheiluministeri Oliver Dowden kirjoitti Twitterissä.

– Jalkapallon pitää tehdä oma osansa näyttääkseen, että urheilu ymmärtää matalapalkka-alojen työntekijöiden, kansalaisten ja fanien kokemat paineet, Dowdenin twiitti jatkui.

Erityisesti sapiskaa on saanut Valioliigaa ylivoimaisesti johtava Liverpool. Liverpool päätti nimittäin lauantaina lomauttaa noin 200 työntekijäänsä. Pakkolomautetuille ei koidu henkilökohtaisia taloudellisia vahinkoja, sillä Liverpool turvautuu Ison-Britannin hallitukseen käynnistämään ohjelmaan työpaikkojen pelastamiseksi. Sen turvin valtio maksaa 80 prosenttia lomautettujen palkoista, ja Liverpool itse loput 20 prosenttia.

Jo aiemmin saman sarjan joukkueista Tottenham, Norwich, Newcastle ja Bournemouth olivat turvautuneet vastaavaan menettelyyn.

Eräs nimettömänä pysyttelevä Liverpoolin työntekijä ei ymmärtänyt työnantajansa toimia alkuunkaan:

– Seura kuvailee työntekijöitään perheeksi. Minä en koe olevani perheenjäsen. Miksi seura, joka ansaitsee yli sata miljoonaa puntaa (114 miljoonaa euroa), turvautuu hallituksen ohjelmaan työntekijöiden palkkojen maksamiseksi, kun muut yritykset tarvitsevat sitä enemmän, hän kommentoi BBC:lle.

Vasta helmikuussa Liverpool tiedotti tehneensä 50 miljoonan euron liikevoiton. Se nosti Liverpoolin kokonaistulot noin 627 miljoonaan euroon vuodessa. Vuotta aiemmin Liverpool kertoi tehneensä liikevoittoa peräti 142 miljoonaa euroa.

Liverpoolin omistaa urheilumarkkinointiyritys Fenway Sports Group, jonka pääomistaja on yhdysvaltalainen liikemies John W. Henry. Henryn henkilökohtaisen omaisuuden arvoksi arvioidaan yli 2,8 miljardia euroa.

Liverpoolin tekemä päätös turvautua valtion tarjoamaan hätäapupakettiin on pöyristyttänyt muun muassa seuran entisiä pelaajia. Saksalainen Dietmar Hamann on kuvaillut ratkaisua moraalittomaksi ja seuran arvojen vastaiseksi. Entinen huipputoppari Jamie Carragher meni arvostelussaan vielä pidemmälle.

– Jürgen Klopp näytti pandemian alkaessa myötätuntoa kaikille ja kokeneet pelaajat osallistuivat valioliigapelaajien palkkaleikkauksiin. Sitten kaikki arvostus ja hyvä tahto hävisi. Säälittävää, Liverpool, Carragher twiittasi.

Lähteet: TransfermarktGuardian ja Süddeutsche Zeitung


Ota 20 ilmaiskierrosta

Ei omaa rahaa, ei riskiä

  • Avaa pelitili Lucky Dinolle.
  • Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
  • Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.