HJK ja Atomu Tanaka pidensivät sopimustaan – alkuperäinen diili ulottui heinäkuun loppuun saakka

© Kuva: Getty Images
Hradecky kovassa paikassa Bayernia vastaan! Lyö veto ja hyödynnä talletusbonus!

HJK tiedotti sivuillaan, että seuran ja Atomu Tanakan välistä sopimusta on päätetty jatkaa. Tanakan piti alun perin pelata HJK:ssa heinäkuun loppuun saakka, mutta osapuolet sopivat Veikkausliigan alun siirryttyä koko kauden kattavasta yhteistyöstä.

Tanaka pelasi helsinkiläisseurassa varsin hyvällä menestyksellä kausina 2015−2017. Japanilainen teki tuolloin 71 ottelussa 16 maalia. Tanaka siirtyi Veikkausliigassa kolme kautta pelattuaan takaisin Japaniin ja edusti osakalaista Cerezoa, mutta palasi tulevaksi kaudeksi taas Suomeen.

− Olen kiitollinen seuralle, että he halusivat jatkaa sopimustani. Kausihan on vasta alkamassa, Tanaka kommentoi seuran sivuilla poikkeuksellisissa oloissa tehtyä ratkaisua.

Hradecky kovassa paikassa Bayernia vastaan! Lyö veto ja hyödynnä talletusbonus!