Virallista: Brentford lainasi suomalaiskeskikenttäpelaajan Englannin kolmanneksi korkeimmalle sarjatasolle
Kuva: Juha Tamminen
Jaakko Oksanen pelaa ensi kauden lainalla Brentfordista AFC Wimbledonissa.
Brentford tiedotti torstaina lainanneensa suomalaisen ensi kaudeksi kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla Ykkösliigassa pelaavan AFC Wimbledonin paitaan.
Tuore lainasopimus kattaa vain ensi kauden, ja Brentford voi kutsua keskikenttäpelaajan takaisin seuraan tammikuussa. Brentfordin B-joukkueen avainpelaajiin kuulunut Oksanen pääsi pelaamaan seuran edustusjoukkueessa kahdessa ottelussa päättyneellä kaudella.
19-vuotiaan Oksasen joukkuetoveri Marcus Forss pelasi viime kauden ensimmäisen puoliskon niin ikään lainalla AFC Wimbledonissa, ja teki seurassa komeaa jälkeä useilla maaleillaan ennen loukkaantumistaan.
– Kyseessä on loistava siirto Jaakolle. Uskon tämän olevan juuri oikea lainasiirrolle, joka on tärkeää, kun nuoret pelaajat lähtevät lainalle.
– Voin puhua Jaakosta ainoastaan ylistävästi huomioiden sen, miten hän pelasi B-joukkueessa, B-joukkueen päävalmentaja Neil MacFarlane totesi Brentfordin julkaisemassa tiedotteessa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Inter iski kahdeksan maalia – näin Suomen Cupissa pelattiin tiistaina
- MM-turnaus lähestyy! Ruotsi julkaisi kisajoukkueensa
- BBC: José Mourinho palaa Real Madridin päävalmentajaksi!
- Haastattelu: Veikkausliigasta tuttu maalitykki houkutteli Yeboah Amankwahin IFK Mariehamniin – ”Hän on kuin veljeni”
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Juho Talvitien NAC Breda putosi Hollannin pääsarjasta – ottelu jouduttiin keskeyttämään
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Taas se nähtiin: fanien ei pitäisi saada päättää palkinnoista
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Ennennäkemätöntä – Bundesliigan naispäävalmentajalta historiallinen temppu
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Juventuksen peli oli ohi 12 sekunnissa
- Äkkirikastunut nousukas tekemässä ”PSG:t” Englannissa
- Näin Jani Honkavaara kommentoi ensimmäistä derbyvoittoaan: ”Olen todella ylpeä”