Helmarien luottopelaaja debytoi Englannin Superliigassa – joukkueelta hieno venyminen

72 A-maaottelua pelannut Nora Heroum siirtyi täksi kaudeksi Italian Serie A:sta Englantiin, naisten Superliigaan ja teki debyyttinsä sarjassa sunnuntaina. 26-vuotias Heroum tuli kentälle 62. minuutilla, kun hänen joukkueensa Brighton kohtasi vieraissa nimivahvan Manchester Cityn.
Peli päättyi tasanumeroihin 0-0, ja oli Brightonilta hieno venyminen. Manchester City oli nimittäin viime kaudella sarjassa eniten pisteitä kerännyt joukkue. Mestariksi sitä ei kuitenkaan kruunattu, sillä koronaviruksen keskeytettyä kauden mestariksi julistettiin paremman pistekeskiarvon perusteella Chelsea. Brighton oli 12 joukkueen sarjassa yhdeksäs.
Manchester Cityssa pelaa useita vahvaa nousua Euroopan tasolla tekevän Naisten Superliigan kirkkaimpia maailmantähtiä. Tuoreimpana joukkueeseen siirtyi Lyonista laitapuolustaja Lucy Bronze, joka valittiin kaudella 2018-2019 UEFA:n vuoden pelaajaksi. Lisäksi Cityssä pelaavat muun muassa tähtipelaajat Jill Scott ja Ellen White.
We are happy for Heroum’s debut
Naisten Superliigan toinen suomalaispelaaja, kokenut maalivahti Tinja-Riikka Korpela on ollut vaihtopenkillä joukkueensa Evertonin molemmissa otteluissa, kun maalia on vartioinut 22-vuotias Alexandra Maciver. Sunnuntaina Everton kukisti Tottenhamin 1-0 – siis samoin numeroin kuin myös miesten Valioliigassa myöhemmin samana päivänä.
Everton on voittanut kauden molemmat pelinsä päästämättä maaliakaan ja on sarjassa toisena Arsenalin jälkeen.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Italopodcast: Parman tuore luotsi on koko siirtokesän mielenkiintoisimpia valmentajahankintoja
- Virallista: Cristiano Ronaldo ja Al Nassr jatkosopimukseen
- Malick Thiaw vaihtamassa seuraa Italiassa
- Lähde: Olivier Giroud lähellä paluuta Ranskaan
- Kesätoripodcast: Manchester United haluaa eroon neljästä tähtilaituristaan
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia