Pitkäaikainen SJK-hyökkääjä palaa kotimaahansa – loukkaantumiset tyrehdyttivät maalihanat
Kuva: Juha Tamminen
SJK tiedottaa kotisivuillaan, että se on purkannut hyökkääjänsä Billy Ionsin pelaajasopimuksen yhteisymmärryksessä pelaajan kanssa. 26-vuotias Ions aikoo palata kotimaahansa Englantiin.
Billy Ions pelasi ensimmäisen täyden kautensa Suomessa jo vuonna 2014. Hän teki PS Kemille läjäpäin maaleja ensin Kakkosessa, sitten Ykkösessä ja lopulta kaudella 2016 myös Veikkausliigassa. Tehtyään Kemin paidassa kahdeksan veikkausliigamaalia SJK osti Ionsin elokuussa 2016.
Kausi 2016 toi yhteensä 13 (PS Kemissä ja SJK:ssa) maalia ja ensimmäinen täysi SJK-kausi 12 liigamaalia. Tuolloin hän oli SJK:n kauden paras maalintekijä. Ionsin viimeinen maali on kuitenkin vuodelta 2017.
Loukkaantumiset alkoivat kiusata pahemman kerran ja maalihanatkin ehtyivät. Kaudella 2018 Ions pelasi kahdeksan veikkausliigapeliä, viime vuonna kahdeksan ja tällä kaudella yhdeksän. Näissä 25 ottelussa ei kuitenkaan syntynyt maalin maalia. Ions kokeili tällä kaudella kolmen pelin verran myös Ykkösen vauhtia SJK Akatemiassa, mutta osumia ei syntynyt sielläkään.
– Haluan kiittää kaikkia minulle vuosien varrella tukensa osoittaneita henkilöitä sekä uskollisia SJK:n kannattajia, jotka ovat seisoneet joukkueemme takana niin hyvinä kuin huonoina aikoina, Billy Ions totesi jäähyväisssanoinaan seuran tiedotteessa.
Kiitos Billy! Ions tarjosi monta unohtumatonta hetkeä. Viime vuodet olleet erittäin raskaita, ja on käsittämätöntä, että Ions on jaksanut nousta uudestaan ja uudestaan. Kunpa kaikki menisi jatkossa hyvin. #Veikkausliiga #SJKfi
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- KuPS iski viime hetkellä – sarjakärjelle kova vahvistus!
- Virallista: Tottenham kaappasi Manchester Cityn laiturin – siirtosumma on jälleen hurja
- Toimittaja: IF Gnistanille karmea takaisku – uusi hankinta heti sisään
- Yle: Huuhkajien Robert Ivanov siirtyy Veikkausliigan mestarisuosikkeihin!
- Näkökulma: Jaro, olisiko kannattanut miettiä kahteen kertaan sitä tiedotetta?
- Ykköstähti lähti viime hetkellä – FC Interiä syytetään kavalasta tempusta
- Nyt jysähti: mestarisuosikki ryösti yhden Veikkausliigan parhaista viime hetkellä
- Virallista: Kesän käsittämättömin siirto on julki – tästä on kyse
- Ilari Kangasniemen hinnasta uutta tietoa
- HJK kaappasi kuuluisan paluumuuttajan
- Virallista: Kesän käsittämättömin siirto on julki – tästä on kyse
- Ilari Kangasniemen hinnasta uutta tietoa
- HJK kaappasi kuuluisan paluumuuttajan
- Nyt paukahti Expresseniltä tieto Ilves-tähden uudesta seurasta – kova väite kauppasummasta
- Entinen supertähti palaamassa RB Leipzigiin – nouseeko jälleen eliittihyökkääjäksi?
- Manchester City nappasi superlupauksen – 95 miljoonaa euroa tiskiin
- Uefa-pomo latasi suorat sanat Gianni Infantinolle – antoi kaksi vaihtoehtoa
- Juventus-luotsilta rajua ripitystä hyökkääjälleen: ”Hänen pitää käsittää”
- MTV: HJK vahvistuu kokeneella Veikkausliiga-tähdellä
- Gianni Infantino kaavaili MM-ottelua Israelin ja Palestiinan välille – alkuseremoniat Disneyworldissa
