PSG värväsi pelaajan Barcelonasta – kolmas siirtotakarajan hankinta
Kuva: Getty Images
Mestarien liigan viime kauden finalisti tiedotti myöhään maanantai-iltana tehneensä 27-vuotiaan keskikenttäpelaajan Rafinhan kanssa vuoteen 2023 ulottuvan sopimuksen. Rafinha saapuu Pariisiin Barcelonasta.
Vaikka Rafinhalla oli sopimusta FC Barcelonan kanssa ensi kesään, ei miehestä maksettu kiinteää siirtokorvausta. Espanjalaislähteiden mukaan Barcelona saattaa kuitenkin saada kolmen miljoonan euron hyvityksen, jos tietyt sopimukseen sidotut bonuspykälät täyttyvät. Barcelona pidättää itsellään myös oikeuden 35 prosentin osuuteen mahdollisesta jatkosiirtosummasta.
Rafinha on Liverpooliin aiemmin siirtyneen Espanjan maajoukkuepelaaja Thiagon veli. PSG on hänelle ensimmäinen pysyvä toinen seura kasvattajaseura Barcelonan lisäksi. Välillä Rafinha on tosin käynyt lainoilla Interissä (kausi 2017-2018) ja Celta Vigossa (kaudet 2013-2014 ja 2019-2020). Barcelonassa Rafinha on pelannut kaikkiaan 90 kilpailullista ottelua, joissa maaleja on syntynyt 12.
[readmore from=PSG]
PSG teki siirtotakarajan lähestyessä kaikkiaan kolme värväystä. Sunnuntaina sopimuksen tehnyt Moise Kean (Everton) ja maanantaina Portosta siirtynyt keskikenttäpelaaja Danilo Pereira saapuivat PSG:hen lainasopimuksilla.
Barcelona luopui siirtoikkunassa myös Luis Suárezista, Arturo Vidalista ja Ivan Rakiticista liki olemattomalla korvauksella.
Lähde: Transfermarkt
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Näin käy Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan tv-oikeuksille
- Mestarien liigasta iso tieto – esitysoikeudet vaihtavat osoitetta Suomessa
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Pelaajat syyttävät saudiliigan järjestelevän mestaruutta törkeästi Cristiano Ronaldolle – nyt CR7 avasi suunsa
- Valioliigajoukkue nimesi päävalmentajakseen Michael Jacksonin
- Suositaanko Cristiano Ronaldon seuraa? – tähtitoppari raivostui
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Keskiviikko tuotti pienoisen pettymyksen FC Interille ja HJK:lle
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- MM-kisoissa kokeillaan lisää uusia sääntöjä – sääntöjen rikkomisesta punainen kortti
- Kommentti: Nora Heroumin paikka ei ole Mestarien liiga -lähetyksessä
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- John Guidetti uskoo Jani Honkavaaran saavan potkut kesken kauden
- MM-kisoissa kokeillaan lisää uusia sääntöjä – sääntöjen rikkomisesta punainen kortti
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Haastattelu: Urho Nissilä jäämässä ensi kaudeksi Unkariin
- Jättipaukku lähellä Suomen Cupissa – 17-vuotias debytantti astui esiin ”ikimuistoisessa jännitysnäytelmässä”
- Keskiviikko tuotti pienoisen pettymyksen FC Interille ja HJK:lle
- Suomen Cupissa nähtiin korkean riskin ottelu – “Yksi faneista raudoitettiin”