Juventus jäi yllättäen 1−1-tasapeliin, kun se kohtasi Serie A:ssa lauantai-iltana sarjanousija Beneventon.
Päävalmentaja Andrea Pirlo päätti olla peluuttamatta supertähti Cristiano Ronaldoa lepuuttaakseen ykköspelaajaansa. Ratkaisu osoittautui taas virheeksi, sillä portugalilaisen ollessa sivussa ”Vanha rouva” on kompuroinut pahasti.
Juventus nimittäin on jättänyt pisteitä matkalle Beneventoa, Hellas Veronaa ja Crotonea vastaan, kun Ronaldo ei ole pelannut.
(Juttu jatkuu Twitter-päivityksen jälkeen.)
The three times Juventus have been without Cristiano Ronaldo in Serie A this season:
❌ failed to beat Benevento
❌ failed to beat Hellas Verona
❌ failed to beat Crotone pic.twitter.com/n42he3fwEX— ESPN FC (@ESPNFC) November 28, 2020
Pirlo perusteli ratkaisuaan pelin jälkeen.
− Eivät Ronaldon aiemmatkaan joukkueet ole olleet hänestä riippuvaisia. Hän saa aikaan hyökkäyspeliä ja maaleja, ja onkin luonnollista, että joukkueen peli perustuu näin vahvan pelaajan ympärille, Pirlo muotoili.
− Mutta joskus tilanne on se, ettei hän ole kentällä, ja muun joukkueen täytyy nousta esiin, Juventuksen luotsi jatkoi.
Beneventon valmentajana toimii toinen pelaajalegenda Filippo Inzaghi. Entinen hyökkääjä oli erittäin tyytyväinen omiensa otteisiin.
− Jos olisimme käyttäneet pari vastaiskua tehokkaammin, olisimme jopa voineet voittaa. Mutta tällaisen tuloksen saaminen Juventukselta edellyttää lähes täydellistä peliä, ja joukkue pelasi todella hienosti.
Ottelussa oli myös suomalaispanosta, sillä Perparim Hetemaj urakoi Beneventon keskikentällä täydet minuutit.
Lähde: Reuters
Ota 20 ilmaiskierrosta
Ei omaa rahaa, ei riskiä
- Avaa pelitili Lucky Dinolle.
- Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
- Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.