Ilves nappasi kohutun nuorukaisen riveihinsä – ”Se lopullinen läpimurto on vielä jäänyt tekemättä”
Kuva: Juha Tamminen
Ilves on solminut vuoden sopimuksen hyökkäävän keskikenttäpelaajan Maximo Tolosen kanssa. Sopimuksessa on lisäksi seuran optio kausista 2022 ja 2023.
Tolonen, 19, on esiintynyt Suomen nuorten maajoukkueissa 42 kertaa, mutta hänen lopullista läpimurtoaan aikuisten tasolle odotellaan yhä. Hän on pelannut Veikkausliigassa ja Ykkösessä yhteensä yli 70 ottelussa, mutta parhaat näytöt ovat vielä antamatta.
Aiemmin urallaan Tolonen on edustanut FC Honkaa, Seinäjoen Jalkapallokerhoa ja viime kaudella IFK Mariehamnia. Tampereelle hän siirtyy hyvillä mielin.
– Kiva päästä seuraan mukaan! Ennemminkin oli ollut puhetta tänne siirtymisestä ja nyt kun siihen avautui mahdollisuus, niin ei muut seurat käyneet edes mielessä. Ilves on minulle hyvä paikka kehittyä ja tiedän, kuinka hyviä seuran valmentajat Jallun (Jarkko Wiss) johdolla ovat nuoria pelaajia eteenpäin viemään. Nyt on todellakin loistava mahdollisuus tehdä se lopullinen läpimurto Veikkausliigaan, kommentoi Tolonen uuden seuransa sivuilla.
– Joukkueessa on todella paljon tuttuja, varsinkin maajoukkueista. Joukkue on varmasti nuori ja erittäin kilpailukykyinen tällä kaudella. Paljon pelaajia, jotka haluavat päästä eteenpäin, kirittämässä toisiaan loistavassa valmennuksessa. Minulla on todella positiivinen kuva joukkueesta.
Ilveksen päävalmentaja Jarkko Wiss on mielissään Tolosen siirrosta.
– Maximo on nuoresta iästään huolimatta ehtinyt jo aika paljon Veikkausliigaa pelaamaan, mutta se lopullinen läpimurto on vielä jäänyt tekemättä. Olemme hänen kanssaan keskustelleet siitä, ja nyt lähdetään tekemään töitä sen eteen. Potentiaalia häneltä varmasti löytyy, nyt täytyy vaan saada puristettua se kaikki irti.
Lue uutinen ja Maximon mietteitä siirrosta osoitteesta ilvesedustus.fi/maximo-tolonen…
#ilves #keltavihreä #veikkausliiga
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Uskomaton loppuratkaisu – suomalaistähden joukkue nousi lisäajalla tasoihin
- Lionel Messi hurjana – upea voittomaali kruunasi viiden maalin trillerin
- Maalikuninkuus lähellä! Joel Pohjanpalo mätti osumia Jürgen Klinsmannin pojan taakse
- Suomi oli ylivoimainen MM-karsinnoissa – silti tuli vain maalin peli
- Ilves jäi taas ilman voittoa Veikkausliigassa
- Haastattelu: Näin Sergei Eremenko kommentoi IF Gnistanin heikkoa alkukautta
- Veikkausliigassa melkoista menoa – ulosajoja ja yllätysvoitto
- Haastattelu: Teemu Pukilta ja Roman Eremenkolta hieno ele paikalliskamppailun jälkeen
- Rangaistuspotku herätti tunteita – tuttu maalitykki pelasti KuPSin pisteille
- HJK löylytti Gnistania – Jussi Leppälahti puuskahti: ”Aivan massiivisia ongelmia”
- Haastattelu: Teemu Pukilta ja Roman Eremenkolta hieno ele paikalliskamppailun jälkeen
- Maalikuninkuus lähellä! Joel Pohjanpalo mätti osumia Jürgen Klinsmannin pojan taakse
- Haastattelu: Näin Sergei Eremenko kommentoi IF Gnistanin heikkoa alkukautta
- Rangaistuspotku herätti tunteita – tuttu maalitykki pelasti KuPSin pisteille
- Pudottaako vitosdivarin seura IF Gnistanin Suomen Cupista? Valitus jätetty
- Oho! HJK:n mestariluotsi siirtyy Kolmosessa pelaavan Gilla FC:n riveihin
- Gilla FC räväytti: haaviin KuPSista ja FC Lahdesta tuttu pelaaja
- Ilves jäi taas ilman voittoa Veikkausliigassa
- Veikkausliigassa melkoista menoa – ulosajoja ja yllätysvoitto
- Suomi oli ylivoimainen MM-karsinnoissa – silti tuli vain maalin peli