AS Roma on hankkinut laitapuolustaja Bryan Reynoldsin yhdysvaltalaisesta FC Dallasista. Kyseessä on puolen vuoden lainapesti, joka muuttuu ensi kesänä pysyväksi siirroksi tiettyjen ehtojen täyttyessä.

Roma maksaa lainapestistä 100 000 euroa ja ensi kesänä pysyvästä siirrosta 6,75 miljoonaa euroa. Lisäksi diili sisältää erilaisia pelaajan ja seuran suorituksiin kytkettyjä klausuuleja, joiden yhteisarvo on 5,65 miljoonaa euroa. FC Dallas kertoo tiedotteessaan, että maksettava siirtokorvaus on sen seurahistorian suurin.

Reynolds, 19, on alustavasti sopinut AS Roman kanssa kesään 2025 asti ulottuvasta sopimuksesta.

Puolustajalupaus ehti pelata FC Dallasin edustusjoukkueessa 31 ottelua ja syöttää niissä kuusi maalia. Viime kauden päätteeksi hänet valittiin Dallasin parhaaksi pelaajaksi, vuoden puolustajaksi ja vuoden läpimurtopelaajaksi.

– Liityn AS Romaan innoissani ja nöyränä. Unelmani on tullut toteen, kommentoi Reynolds italialaisseuran sivuilla.

– Puhuttuani seuran kanssa ymmärsin nopeasti, että tämä on minulle ihanteellinen paikka kehittyä jalkapalloilijana.

AS Roma English

@ASRomaEN
🅱️🅱️🅱️

📸 𝗕ig 𝗕ad 𝗕ryan joins the pack! 🐺 #ASRoma